Liberal.hr
Liberal.hr
Kako se države suočavaju s klimatskim izazovima: Oporezuju građane pa subvencioniraju zagađivače

Kako se države suočavaju s klimatskim izazovima: Oporezuju građane pa subvencioniraju zagađivače

Piše: Liberal.hr
Izvor: Mises.org
14.10.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Kako se države suočavaju s klimatskim izazovima: Oporezuju građane pa subvencioniraju zagađivače

Kako se države suočavaju s klimatskim izazovima: Oporezuju građane pa subvencioniraju zagađivače

Piše: Liberal.hr
Izvor: Mises.org
14.10.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5

Ako želimo istinsku alternativu fosilnim gorivima koja poboljšava okoliš, smanjuje emisiju CO2 i jača globalno blagostanje, ona može doći samo sa slobodnog tržišta. Povijesni dokazi pokazuju nam da intervencionizam i socijalizam nikada ne štite okoliš; oni ga koriste samo kao mamac za povećanje kontrole nad gospodarstvom dok subvencioniraju onečišćivače pod izgovorom "zapošljavanja" koristeći izraz "strateški sektori".

Intervencionizam zapravo postavlja prepreke tehnološkim inovacijama i ometa razvoj. Prvo, zato što tehnologija i konkurencija smanjuju moć vlasti kada je u pitanju formiranje cijena i ekonomska vertelacija društva. Vlast koristi intervencionizam da bi država birala dobitnike i gubitnike, odlučivala umjesto nas kada, gdje i kako trošiti.

Drugo, jer je razorna tehnologija dezinflatorna i ne dopušta vladama da pune napuhane tvrtke političkim poslovima u neučinkovitim konglomeratima pod kontrolom političke vlasti. Temeljni razlog zašto intervencionizam nikada neće štititi okoliš i inovacije je taj što suzbija konkurenciju, a tehnologija i konkurencija slabe njegovu moć.

Međutim, na prosvjedima koje u medijima viđamo na cijelom Zapadu, tišina je zaglušujuća o ekonomijama najviše intervencija pod kontrolom vlada i njihovih državnih tvrtki, koje su najgori zagađivači na svijetu. Zato je žalosno da nešto što bismo svi trebali podržavati - zaštita okoliša - postaje (kao i mnogi drugi ciljevi koje svi dijele) propagandni instrument za izbjeljivanje najglupljeg i apsolutnog oblika intervencionizma.

Ne radi se o zaštiti okoliša nego o zaštiti političkog traženja najamnine, što je vrlo privlačno većini intervencionističkih političara jer je to jedini način da nastave provoditi moć koja im bježi iz ruke kad postoji stvarna konkurencija - tehnološki napredak i transparentnost.

Realnost je da intervencionistički sustavi nikada ne brane poboljšanje okoliša, već imaju za cilj prisvojiti klimatsku zastavu da učine suprotno, a zatim okrive najbližeg vanjskog neprijatelja. Politizacija klimatskih akcija ne brani okoliš, već skriva intervencionizam. Otuda tišina na ekološku evidenciju visoko intervencionističkih režima poput Kine i Irana.

Kina je odobrila izgradnju više instaliranog kapaciteta uglja u sljedećih dvanaest godina od ukupnog kapaciteta SAD-a i gotovo dvostruko više od kapaciteta Europske unije. U međuvremenu, Iran je zemlja koja najviše subvencionira fosilna goriva.

Najveće subvencije zagađenja su, iznenađenje, sve u zemljama s malom ekonomskom slobodom, vlade s maksimalnom kontrolom gospodarstva i s državnim tvrtkama. Od 147 zemalja koje su ratificirale najnovije sporazume o zaštiti okoliša, u više od 90% poduzeća koja zagađuju okoliš su u javnom vlasništvu (proizvođači nafte, najveća postrojenja za ugljen, željezare itd.).

Kako se države suočavaju s klimatskim izazovima: Oporezuju građane pa subvencioniraju zagađivače


Naravno, vrlo je lako biti "aktivist" na slobodnom tržištu, okrenuvši se protiv tvrtki koje su rješenje, a ne problem. Vrlo je lako prikupiti porez na građane uz izgovor ljubavi za okoliš, istovremeno subvencionirati one koji najviše zagađuju.

Kako se države suočavaju s klimatskim izazovima: Oporezuju građane pa subvencioniraju zagađivače


Ne smatrate li zabavnim čitati da zemlje koje nam govore da imaju neupitnu ekološku obvezu istovremeno imaju rafinerije i postrojenja za ugljen kao veliki stup državnih ulaganja u sljedećih deset godina? Ne zato što su potrebna - to su dva sektora u kojima postoji preveliki kapacitet na globalnoj razini. To se događa zato što intervencionisti uvijek po definiciji promiču bijele slonove. Oni grade zarad gradnje.

Kad se konkurencija zanemari ili odbaci, a ekonomska logika ulaganja ustupi, vlade nikada ne promiču promjene, samo prikrivaju neučinkovitost dobrim riječima.

Oni aktivisti - ne svi - koji napadaju vodeće inovativne tvrtke i otvorene ekonomije, to ne čine zbog nedostatka informacija ili neznanja. Oni to rade jer im je cilj drugačiji. Neki klimatski aktivisti rado se pridružuju totalitarnim vladama, teokracijama i diktaturama (bilo zagađivačima ili ne) kako bi uništili ono malo što je ostalo od slobodnog tržišta u zapadnom svijetu koji je utopljen upravo intervencionizmom.

Čini se da su neki klimatski aktivisti fokusirani na napadanje tvrtki koje su uspješne u vodećim tehnologijama, održivosti i promjenama okoliša, jer cilj nije imati efikasne prvake koji su sposobni voditi stvaranjem radnih mjesta, jačanjem svoje pozicije i rastom u svijetu. Cilj im je eksproprijacijom ispuniti političke pozicije, upravo ono što je dovelo do toga da globalne državne naftne kompanije unište vrijednost, učinkovitost i povećaju zagađenje.

Nije da su intervencionisti glupi ili nekoherentni u njihovoj šutnji s Venezuelom, Kinom ili Iranom i njihovim napadima na američke i europske kompanije koje poboljšavaju okoliš inovacijama i rastom. Cilj je da nestanu konkurencija i privatne inovacije, dva čimbenika koji će nastaviti poboljšavati svijet, smanjiti siromaštvo i stvoriti bogatstvo.

To je tužno za političare koji sebe nazivaju progresivnima, a u stvarnosti su regresivni. Ono što žele jest imati državne konglomerate koji bi potonuli konkurentnost i distribuirali položaje političkim imenovanjem. Ovo je savršena formula za uništavanje inovacija i promjena.

Postoje samo dva načina za rješavanje problema zaštite okoliša: konkurencija i tehnologija. Nijedna vlada opsjednuta kontrolom moći i cijena neće priznati te mogućnosti. One će ih eliminirati. I upravo to se događa.

Interventističke vlade žele inflaciju i kontrolu. Tehnologija i konkurencija uništavaju ta dva čimbenika. Tehnologija i konkurencija mogu se dogoditi samo u kapitalističkom sustavu gdje se poticaj za inovacije nagrađuje uspjehom i kreativnim uništavanjem zastarjelih sektora s rastom produktivnih i inovativnih koji stvaraju više i bolje blagostanje za sve. To se može dogoditi samo u kapitalizmu. Ekonomska sloboda jedino je jamstvo zaštite okoliša.

Kako se države suočavaju s klimatskim izazovima: Oporezuju građane pa subvencioniraju zagađivače


Kako se države suočavaju s klimatskim izazovima: Oporezuju građane pa subvencioniraju zagađivače


Dekarbonizacija je nezaustavljiva, ali bila bi i brža bez zamki onih koji se danas predstavljaju kao spasitelji Zemlje dok u stvarnosti samo oporezuju građane kako bi ovjekovječili zagađivanje "nacionalnim strateškim prvacima".

Tehnologija i konkurencija mogu brže i učinkovitije postići dekarbonizaciju. Ali tehnologija i konkurencija smanjuju cijene i suzbijaju vladinu kontrolu, dvije stvari koje vlade ne žele da se dogode. Samo slobodna tržišta daju rješenje za klimatske izazove.

Autor: Daniel Lacalle, doktor ekonomije i autor knjiga "Escape from the Central Bank Trap", "Life in the Financial Markets" i "The Energy World Is Flat". Objavljeno na stranicama Mises.org.


Podijeli s prijateljima

Ocijeni članak

Sadržaj Liberala mogu ocjenjivati samo registrirani članovi. Učlanite se ovdje.

Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!

Podrži neovisno novinarstvo: učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
Paypal
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
Barkod za donacije
VIŠE O TEMI:
VIŠE IZ RUBRIKE:

Komentiraj članak

Komentirati na portalu mogu samo registrirani članovi. Učlanite se ovdje.
Mala škola liberalizma
LIBERAL NA DRUŠTVENIM MREŽAMA:
Liberal na Facebooku
Liberal na X-u
Liberal na Instagramu
Liberal na Youtubeu
Netcom