Već mjesecima traju ulične borbe između protuvladinih prosvjednika i paravojske lojalne socijalističkom predsjedniku Danielu Ortegi u Managui i Granadi, gradovima u srednjoameričkoj državi Nikaragvi. Dosad je poginulo, procjenjuju međunarodne ljudskopravaške organizacije, oko 300 civila. Država krši ljudska prava prosvjednika nasilno gušeći njihova okupljanja, ali predsjednik Ortega pobija sve optužbe i tvrdi da je nasilje "uspješno suzbijeno".
Problem je samo u tome što nije.
Ortega optužuje Katoličku crkvu za poticanje prosvjeda budući da su ih započeli studenti sveučilišta čiji je osnivač Katolička crkva. Kad je Crkva pozvala Ortegu da raspiše prijevremene izbore da bi se zaustavilo krvoproliće, država je odgovorila uhićenjem nekoliko svećenika i biskupa. Progone se i intelektualci koji su javno podržali prosvjede.
Prosvjedi su započeli kao odgovor na reformu socijalnog sustava u zemlji koja je skršena socijalističkom politikom i koja ekonomski nazaduje već dugi niz godina. Prosvjedi su nastali iz ogorčenja premda ni prosvjednici nemaju rješenja, odnosno svoga kandidata koji bi zamijenio Ortegu na vlasti, a ne podupiru nijednu oporbenu stranku.
Sredinom ovog mjeseca, kad je stotinjak prosvjednika u bijegu od policije utočište pronašlo u crkvi, policija je nasilno ušla u crkvu i pobila 20-ak ljudi. Ortega i to poriče. Katolički mediji diljem svijeta javljaju o napadima na kardinala, nuncija i biskupa.
Kardinal Leopold Brenes Solorzano je za Vatican News rekao da "režim u Nikaragvi progoni Crkvu". Crkva je pokušala služiti kao posrednik između zaraćenih strana, ali to je teško išlo jer se crkveni dužnosnici nisu mogli suzdržati da javno ne progovore o onome što se događa. Monsinjor Silvio Jose Baez je postao zaštitno lice otpora kad je rekao da je riječ o "udaru naoružane države protiv nenaoružanog naroda".
Augusto Gutierrez, župnik u gradu Monimbo, za španjolski radio COPE izjavio kako je do sada primio brojne prijetnje: "Primili smo prijetnje smrću jer su nas optuživali da smo kolovođe situacije, ali mi smo izašli u javnost jer smatramo da se vlada Daniela Ortege ne ponaša pravedno. Ustvari, ne postoji niti jedan drugi naziv za takvo ponašanje nego genocid." Ovaj svećenik je međunarodnoj zajednici uputio javni apel: "Ne dopustite da umremo. Molim vas, uključite se, napravite nešto."
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora