Piše: Mario Nakić
5.10.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
5.10.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
U Hrvatskoj je čitanje posljednjih šest godina ispod prosjeka Europske unije. Iako knjižnice samo u gradu Zagrebu nude gotovo 2 i pol milijuna svezaka knjiga, samo 50 posto građana čita redovito. Tako je lani javljala N1 televizija.
Očito je da javno bibliotekarstvo nema dobre rezultate. Možda je to zato što je u civiliziranom svijetu moguće otvoriti privatnu knjižnicu koja će ostvarivati profit, a kod nas je država to zakonom onemogućila? Vrlo lako moguće da je u tome problem jer kad nema poticaja, knjižnice se nemaju razloga natjecati za svoje korisnike i postoje u sklopu javne službe bez konkurentnosti, svrha sebi i radi svojih zaposlenika.
Da bi se to promijenilo, Vlada RH je uputila novi prijedlog zakona koji će omogućiti privatnim tvrtkama osnivanje knjižnica i ostvarivanje profita od te djelatnosti. No, kao i kod svake liberalizacije tržišta, pojavili su se tradicionalni kočničari. Prvo uhljebi; strukovne udruge zaposlenih u bibliotekama skočile su na dvije zadnje jer ipak, sama pomisao na konkurenciju u privatnom sektoru tjera ih da počnu razmišljati o vlastitoj konkurentnosti. Što ako privatne knjižnice budu imale bolji izbor i pružale jeftiniju uslugu? Što ako se privatne knjižnice potrude privući više korisnika? Što ako korisnici shvate da je njihova dosadašnja usluga nepotrebna?
Javili su se stari, dobri branitelji državnog uhljebljivanja putem HDZ-a u lijevim "neprofitnim" medijima poput H-altera, N1 sad objavljuje strahove bibliotekara i lijevih političara; svi šire strah od te grozne "privatizacije".
Oni, naime, polaze od ideje da privatna osoba ne smije imati pravo skupljati knjižnu građu i posuđivati je drugima. Također, privatna osoba to ne smije nikome naplatiti. Razmislite o tome, koji je to totalitarni mindset.
Knjižnice i muzeji, kakve imamo danas u Hrvatskoj, isključivi su monopol lokalne političke vlasti. Probajte se zaposliti u nekoj gradskoj knjižnici ili muzeju u Hrvatskoj, a da pritom niste dobri sa strankom koja je u tom gradu na vlasti. Ako je to taj pravedni sustav, onda ne, hvala. Ne želim takvu "pravednost".
HDZ, koji drži vlast u velikoj većini lokalnih samouprava, izgubit će monopol na knjižnice i muzeje, a oporbi to smeta...Nevjerojatno.
Danas su saborski zastupnici Živog zida na konferenciji za medije na tu temu iznijeli i neke neistine. Branimir Bunjac tvrdi da novi zakon predviđa privatizaciju knjižnica i muzeja koji su u javnom vlasništvu, što je netočno. Novi zakon ostavlja mogućnost knjižnicama i muzejima da budu u javnom vlasništvu kao i dosad, samo što će sada i privatne tvrtke i udruge moći otvarati ove kulturne ustanove. Stvarno ne znam što u tome može biti problem - može se samo povećati izbor i poboljšati kvaliteta kulturne ponude.
Bunjac također tvrdi da će sada studij bibliotekarstva izgubiti svrhu samo zato što država ne zahtijeva od voditelja knjižnice da je te struke. Ni voditelj IT tvrtke ne mora imati diplomu FER-a pa je li zbog toga FER izgubio svrhu postojanja? Ako studij bibliotekarstva ovisi o državnoj obavezi za ravnatelje knjižnica, onda znači da taj studij uistinu nema nikakvu svrhu.
Ovakve reakcije na liberalizaciju tržišta nam pokazuju samo da je Hrvatska još uvijek negdje na početku tranzicije i da će ona još sigurno dugo potrajati jer hrvatski umovi su i dalje u nekom prošlom svršenom vremenu.