Piše: Mario Nakić
19.1.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
19.1.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Porezna politika jedan je od najvažnijih čimbenika za gospodarski razvoj zemlje. Što je porezni sustav jednostavniji, gospodarstvo će se lakše i brže razvijati. Zaklada za poreze (Tax Foundation) objavila je Međunarodni indeks porezne konkurentnosti za 2017. godinu. Ovo istraživanje mjeri svake godine porezne regulacije i složenost u zemljama Organizacije za gospodarsku suradnju i napredak (OECD). Riječ je o 35 razvijenih svjetskih ekonomija među kojima se Hrvatska nažalost još uvijek ne nalazi.
Četvrtu godinu u nizu na vrhu ljestvice najjednostavnijih poreznih sustava među ovih 35 zemalja nalazi se Estonija s maksimalnim brojem bodova. Kako ističu u zakladi, izvrsnost estonskog poreznog koda je u četiri pozitivne stvari: ima stopu od 20 posto na dobit koja se naplaćuje samo u slučaju kad se dobit isplaćuje vlasnicima tvrtke, a ne kad se reinvestira. Druga stvar, Estonija ima također flat tax od 20 posto na dohodak, ali on se ne odnosi na dohodak od dividende. Treća stvar, porez na imovinu u Estoniji se odnosi samo na zemljište, ne i na ostalu imovinu. I četvrto, Estonija ima porezni sustav koji se temelji na teritoriju, što znači da su od oporezivanja izuzeti prihodi ostvareni izvan Estonije (uz nekoliko iznimaka).
Na drugom mjestu treću godinu zaredom nalazi se Novi Zeland. "To je zemlja koja može poslužiti kao odličan primjer porezne reforme", objašnjavaju u Poreznoj zakladi. "U svojoj prezentaciji 2010. godine, glavni ekonomist novozelandskih financija je rekao: 'Globalni trendovi korporacijskih i osobnih poreza čine novozelandski sistem manje konkuretnim na međunarodnoj razini.' Kao odgovor na te globalne trendove Novi Zeland je srezao svoju najvišu marginalnu stopu poreza na dohodak s 38 na 33 posto te je prebacio težište na porez na potrošnju, a srezao porez na dobit. Dodali su ove promjene poreznom sustavu koji je već bio prilično konkurentan."
Na trećem mjestu je Švicarska koja i dalje stoji odlično po malom i jednostavnom oporezivanju rada i dobiti, ali joj je najgora točka porez na imovinu. Na četvrtom mjestu ove je godine Latvija koja se tek nedavno pridružila OECD-u, ali već pravi odlične pomake prema naprijed slijedeći put susjedne Estonije. Luksemburg je peti, Švedska šesta, Australija sedma, a Nizozemska osma. Češka je ostvarila najveći napredak popevši se za 4 mjesta tijekom zadnje tri godine, s 13. na 9. mjesto, a na desetom je mjestu Slovačka. Zanimljivo, Njemačka je tek 23., a Sjedinjene Američke Države pale su na 30. mjesto. Na samom dnu su države s najkompliciranijim poreznim sustavom u OECD grupaciji, a to su Francuska, Italija i Portugal.