Piše: Mario Nakić
30.12.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
30.12.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Godinu koja je na izmaku obilježilo je tzv. "deplatformiranje" ekstremnih desničara i teoretičara zavjera. Twitter je ukinuo račun desničarskom provokatoru Milu Yiannopolousu, najpoznatiji i vjerojatno najluđi teoretičar zavjera Alex Jones ostao je bez Youtube kanala, Facebook stranice, mogućnosti uploada u App Store i mnogih drugih stranica i društvenih mreža, osnivač alt right pokreta Richard B. Spencer također je doživotno izgubio pristup društvenim mrežama...I to je samo vrh popisa.
Naravno, riječ je o privatnim kompanijama koje imaju pravo na vlastitu politiku i slobodu udruživanja. Ako ne žele da se njihove platforme koriste za promidžbu određenog tipa sadržaja, a u navedenim slučajevima prilično je jasan i opravdan motiv, one to imaju pravo napraviti. Međutim, koliko je to dobro za društvo i za njih same, nisam potpuno siguran jer pokazuju dozu pristranosti budući da su se usredotočili na suzbijanje samo jednog ekstremizma i to rade površno jer se dovode u situaciju da oni biraju čiji je govor umjeren i prihvatljiv, a čiji je ekstreman ili neistinit. Jako opasna zona u kojoj se nitko ne bi htio naći. Prilično sam siguran da to čine uslijed velikog pritiska politike i dijela javnosti.
Ali ima jedna tech kompanija koja je, po mojem mišljenju, zauzela ispravan stav. Paypal, servis za online plaćanje, kupovinu i razmjenu novca, u studenom je donio odluku da će uskratiti svoje usluge svima koji potiču ili sudjeluju u nasilju. Dakle, Paypal se ne igra "boga istine" i ne želi procjenjivati govor, već isključivo djela. Zna se što je nasilje. Svi koji sudjeluju u nasilnim aktivnostima mogu računati da će im računi na Paypalu biti ukinuti.
Nakon nekoliko uličnih sukoba diljem SAD-a između pro-Trump desničarske organizacije Proud Boys i krajnje lijeve, antifašističke organizacije Antifa, Paypal je ukinuo račune svim osobama povezanim s te dvije organizacije kao i lokalnim organizacijama Antife koje su imale otvoreni račun kod njih i prikupljale novac donatora na svojoj stranici preko Paypala.
"Nećemo dozvoliti da naše usluge koriste oni koji promiču nasilje, mržnju ili druge oblike netolerancije", stoji u službenoj izjavi iz Paypala za medije.
Predstavnici Antife Atlanta ostali su šokirani kad su shvatili da ih je Paypal stavio u isti koš s njihovim protivnicima. "Ukidanjem računa Proud Boysa i Antife u isto vrijeme, Paypal izgleda da ne vidi razliku između širitelja mržnje i onih koji se bore protiv njih", začudili su se. "To ide na ruku desnici. Mi smo neovisna skupina, to nam je bio jedini izvor prihoda. Nitko od nas nije bogat", požalili su se Guardianu nakon što su dobili od Paypala obavijest da raskida suradnju i traži od njih da uklone logotip i link Paypala sa svojih stranica.
Odvjetnik skupine desničarskih batinaša zvanih Proud Boys, pak, smatra da je ovaj čin Paypala samo dio široke globalne akcije "deplatformiranja konzervativaca".
"Prvi amandman nas štiti od cenzure naše Vlade, ali što učiniti kada osnivači najvećih tech kompanija ne vjeruju u vrijednosti na kojima je naša zemlja osnovana? Još razmatramo kakve su nam pravne mogućnosti, a u međuvremenu pozivamo predsjednika Donalda Trumpa i Kongres da istraže i zaustave ovakve kukavičke taktike političke ljevice", rekao je Jason Lee Van Dyke.
Paypal je inače poznat po svome političkom angažmanu. Jedan od njegovih osnivača je Peter Thiel, libertarijanac i gay aktivist koji je kasnije prodao svoj udio i prešao na Facebook.