Piše: Mario Nakić
Photo: Gov.hr
19.12.2024.
Piše: Mario Nakić
Photo: Gov.hr
19.12.2024.
Mediji nastavljaju mazati ljudima oči na temu inflacije. N1 je nedavno doveo "stručnjaka" da kaže ljudima kako je uzrok inflacije psihološki problem potrošača. DP-ov ministar priča o tome kako treba osvijestiti potrošače.
Do jučer su im svima bili krivi pohlepni trgovci, sad su im krivi potrošači koji nemaju "razvijenu svijest".
Nema tu nikakve psihologije, to je stvar jednostavne matematike: povećaj ponudu novca i dobit ćeš rast cijena. Ni trgovci ni potrošači na to ne mogu nikako utjecati pa oni ne mogu ni spriječiti inflaciju. Iako je to vjerojatno za većinu novinara nedokučivo, ne vjerujem da nema ekonomista u medijima koji to znaju. Postavlja se onda pitanje - zašto se mediji toliko trude dezinformirati hrvatsku javnost o uzroku inflacije?
Onaj tko može utjecati na inflaciju zove se Andrej Plenković, ali on pak nema razloga zašto bi to učinio.
Stvarno, zašto bi Plenković smanjio javnu potrošnju i tako zaustavio rast cijena? Kakva je njemu motivacija za to?
1. Njega i njegove inflacija ne dira ni najmanje. Kad im stvari postanu skupe, jednostavno će sebi izglasati povećanje plaće kao što već jesu učinili.
2. Inflacija za Plenkovića znači socijalni mir jer na taj način povećava državnu potrošnju bez povećanja poreza. Sindikati su zadovoljni, a i proračun se bolje puni kako rastu cijene (PDV).
3. Građani koje inflacija pogađa (a to su radnici u privatnom sektoru, mali poduzetnici, umirovljenici) krivit će pohlepne trgovce i proizvođače jer su ih mediji tako naučili.
4. Plenković tada čak može pokazati kako je on dobar pa ukoriti pohlepne trgovce. Njegovi ministri će pokazati svoju moralnu uzvišenost učeći potrošače da budu odgovorniji i manje troše. Što bi potrošači trebali - štedjeti novac i pustiti da ga inflacija pojede?
Uglavnom, time se pravi prostor da Vlada uskoči kao spasitelj s novim socijalnim mjerama i pokaže: "Gle kako smo mi dobri, pomažemo ljudima kad im je najteže".
Tako da Plenković nema ni najmanjeg interesa smanjiti javnu potrošnju i samim time inflaciju.
Efekt najvećeg povećanja plaća u državnim i javnim službama u povijesti RH, koje je Plenkovićeva vlada donijela pred same parlamentarne izbore u sklopu goleme kupovine glasova, tek trebamo osjetiti. Ako ubrzo ne dođe do nekog osobitog gospodarskog rasta (ali realnog, uzrokovanog prvenstveno povećanjem proizvodnje), možemo očekivati novi val rasta cijena, možda i gori od onoga kakav smo doživjeli 2022. godine. Zapravo, taj novi val je možda već počeo:
Stopa inflacije u RH, izvor: Trading Economics
U drugim zapadnim zemljama građani su skloni na izborima kazniti vlast nakon porasta cijena, bez obzira što se svaka vlast trudi objasniti kako inflacija nema veze s njom. Vidjeli smo to u Njemačkoj, Francuskoj, SAD-u i drugdje. Samo u Hrvatskoj ne. Zašto?
Razlog ove hrvatske anomalije nije u tome da građani ne bi rado promijenili vlast koja im je donijela skuplje namirnice. Razlog je u tome što je u Hrvatskoj oporba još gora od vlade. Zaista, pogledajte na što se oporbeni političari žale, i vidjet ćete uvijek iste floskule, ali nitko od njih ne spominje glavni razlog inflacije. Da se neka politička stranka toga ozbiljno dohvati, moglo bi biti dosta profitabilno za nju jer nema veće zabrinutosti šire populacije u Hrvatskoj trenutno od rasta cijena.
Međutim, oporba u Hrvatskoj je uglavnom lijevog svjetonazora i jako zagrižena u tu ideologiju. Kritizirati državnu potrošnju koja proizvodi inflaciju za njih bi značilo ići protiv vlastite ideologije. Njihova ideologija, bez obzira na sve, uvijek će reći: vlada treba trošiti više, vlada treba kontrolirati više. Na taj način je Andrej Plenković uspio zacementirati svoj položaj na vlasti. Radi ono što bi prosječni ljevičar radio na njegovom mjestu, pa i malo više od toga. Ljevica tako ne može reći "Ne radiš dobro", već samo ovo: "Ne radiš dovoljno". Možemaši, SDP i ekipa sve bi to isto, samo još malo više i jače, što znači da bi s njima na vlasti inflacija bila još gora.