Razlika u plaći između muškaraca i žena u zadnje je vrijeme vruća tema koju guraju prvenstveno lijeve političke stranke u zapadnom svijetu. U Velikoj Britaniji sve velike kompanije moraju polagati račune državi o isplati plaća svojim radnicima prema spolu. Nakon istraživanja Ekonomskog instituta, koje je pokazalo da je razlika u plaći u Ujedinjenom Kraljevstvu između muškaraca i žena 14 posto, feministice predvođene Laburističkom strankom pokrenule su kampanju #PayMeToo (plati i mene) kojom žele prisiliti kompanije da povećaju plaće radnicama ili smanje radnicima kako bi smanjile tu razliku.
Autorica istraživanja, Kate Andrews s Instituta za ekonomske poslove, smatra da je ova politička kampanja loša za žene jer se temelji na pogrešnim pretpostavkama: "Ovo nisu dostatni podaci da bi se moglo zaključiti kako je riječ o diskriminaciji. Na razliku u plaći utječu različite stvari: stupanj edukacije, iskustvo, produktivnost, prekovremeni sati i drugo. Vi te informacije o svakom pojedinom zaposleniku nemate, prema tome ne možete ni zaključiti kako je ta razlika nastala zbog spolne diskriminacije. Vaša kampanja demonizira pojedine kompanije i stvara mentalitet žrtve ženama potpuno nepotrebno jer žene zapravo polučuju sve bolje rezultate".
Pogledajte kako je izgledala njena rasprava na Sky Newsu s laburisticom Stellom Creasy koja je na kraju i sama priznala: "Feminizam nije o ženama, nego o moći."
U jednoj drugoj emisiji Andrews je objasnila kako jedan dio žena sigurno želi kvalitetniji balans između poslovnog i privatnog života i to im nije dobro oduzimati samo da bi se smanjila razlika u plaći. "Mogli biste isto tako reći da su ljudi s crnim očima bolje plaćeni od onih s plavim očima i nazvati to diskriminacijom...Možda je razlika u plaći djelomično prouzrokovana diskriminacijom na poslu, ali mi to ne možemo znati...Pokazalo se u Švedskoj, koja čini sve da izjednači prilike za muškarce i žene, da svejedno postoji velika razlika u izboru poslova te u vremenu provedenom na radnom mjestu."
Ocijeni članak
Sadržaj Liberala mogu ocjenjivati samo registrirani članovi. Učlanite se ovdje.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo: učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Udruga Liberal.hr osnovana je s ciljem promicanja osobnih i ekonomskih sloboda u Republici Hrvatskoj. Djeluje prvenstveno preko ovog portala. Liberal je od svoga početka 2016. do danas dao značajan doprinos u raspravama oko javnih politika uvijek štiteći prava i slobode građana. Naša misija je educirati javnost i podizanje svijeti o građanskim pravima i posljedicama koje određene politike mogu imati na njihove živote. Više o radu i ciljevima udruge možete pročitati ovdje.