Piše: Sandra Paškvan
Photo: Gov.hr
3.9.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Sandra Paškvan
Photo: Gov.hr
3.9.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Za koji dan Vlada će biti točno na polovici svoga mandata.
2018. godina najavljivana je kao godina reformi. Reforme u Hrvatskoj su poput Jetija. Svi o njemu pričaju, ali ga nitko nikad vidio nije.
Dvadeset ministarstava. Isto toliko resornih ministara. Na čelu Vlade premijer, prvi ili dvadeset i prvi. Svejedno. Kako su oni odigrali prvo poluvrijeme?
Marija Pejčinović Burić. Ministrica vanjskih i europskih poslova. Kad smo je zadnji put čuli i vidjeli? Ono, za pravo? Pretpostavljamo da je zauzeta s hrvatskim predsjedanjem Vijećem Europe. Prioritet hrvatskog predsjedanja je borba protiv korupcije. Da, dobro ste pročitali. Borba protiv korupcije. Valjda eksperimentalna faza.
Damir Krstičević. Ministar obrane. Zasad ćemo ga pamtiti po izjavi "Domovinski rat je nešto najbolje...". Zbilja ministre? Izjava je školski primjer što se dogodi kada političar ne sluša svoj PR. I govori direktno iz glave. Samostalno. Pamtit ćemo ga i po kupovini skupih avona. Polovnih. Novi su nam ipak preskupi.
Tomislav Tolušić. Ministar poljoprivrede. Dotični je na svoju ruku uveo protekcionističke mjere vezane uz uvoz poljoprivrednih proizvoda iz regije. Čak ga je i Plenković javno kritizirao. Mjere su ukinute. Tolušić je i dalje ministar.
Predrag Štromar. Ministar graditeljstva i prostornog uređenja. Bit će zapamćen po subvencioniranju stambenih kredita i po fotografiji na kojoj, na Međunarodni dan žena, Štromar hoda praznih ruku dok mu kolegica (žena) nosi košaru sa cvijećem. Cvijeće je dijelio on, naravno. U svoju obranu ministar je rekao da "ne može bez žena puno toga raditi...". Hm...
Zdravko Marić. Ministar financija. Mora mu se priznati da dobro balansira državnim proračunom. Trudi se ograničiti javnu potrošnju. Teško je biti opozicija u vlastitoj Vladi, no sigurno tu ulogu ima gotovo svaki ministar financija, pod uvjetom da je stručan. I normalan. Ono što kod Marića ostaje nejasno je zašto svaku promjenu u poreznom sustavu uporno zove reformama. Ponekad čak i "sveobuhvatnim" reformama.
Davor Božinović. Ministar unutarnjih poslova. Čovjek naprosto voli pancirke. I to one skupe. 18.000,00 kuna komad.
Tomislav Ćorić. Ministar zaštite okoliša i energetike. Čekajte malo! Zar nije prethodno obnašao dužnost ministra rada i mirovinskog sustava? Svestran neki lik.
Marko Pavić. Ministar rada i mirovinskog sustava. Je li to onaj što je na brzinu izbacio inicijalni prijedlog mirovinske reforme? Onaj što je rekao da nam nedostaje 40 milijardi kuna u mirovinskom sustavu? Pa nam ih htio uzeti? Krasno.
Dražen Bošnjaković. Ministar pravosuđa. Nema ga nigdje. Možda radi na reformi pravosuđa. Je li to dobar ili loš znak?
Milan Kujundžić. Ministar zdravstva. Njegova strategija je jasna i glasna. Podigni poreze i tuži one koji se usude reći da ne radiš dobro. Imenovani će se zadovoljiti s 1,5% povećanja zdravstvenog doprinosa. Dobro smo i prošli!
Gabrijela Žalac. Ministrica regionalnog razvoja i fondova EU. Poznata kao "najbrži prst".
Tomo Medved. Ministar hrvatskih branitelja. On kaže da hrvatski (za)branitelji imaju pravo na svoje mišljenje. Imaju. Ali to pravo imamo i mi ostali, a nemamo vlastito ministarstvo.
Oleg Butković. Ministar mora, prometa i infrastrukture. To je onaj što je izjavio da štrajk nije u interesu Croatia Airlinesa, niti u interesu radnika. Prvi dio izjave je točan. Drugi dio nije. Dragi ministre, u tome i je poanta štrajka.
Goran Marić. Ministar državne imovine. Ministar koji još uvijek ne zna što se točno nalazi na popisu državne imovine.
Gari Cappelli. Ministar turizma. 27. svibnja 2017. ministar je izjavio kako Vlada ima plan za rješavanje problema nedostatka radne snage u turizmu. 29. srpnja 2018. isti kaže da je nužno povećati plaće u turizmu kako bi se zaustavio odljev kadrova. Što se dogodilo s planom iz 2017.?
Lovro Kuščević. Ministar uprave. Prije nekih dva mjeseca izjavio je da reforme u njegovom resoru "izvrsno stoje". Radi se o projektima e-Pečat, e-Pristojbe, e-Potpis i slično. Bila bi to sjajna vijest prije nekih petnaestak godina. Danas je to samo kaskanje za digitalizacijskim procesima u odnosu na EU.
Blaženka Divjak. Ministrica znanosti i obrazovanja. Škola za život? Reforma? Ili eksperiment?
Nina Obuljen Koržinek. Ministrica kulture. U ovom ministarstvu također se vole prepravljati zakoni. Napraviti reda u ministarstvu na koje otpada 0,91% BDP-a je zahtjevan posao. Na razini čarobnjaštva. Za ministricu znamo da nije čarobnjak. Običan je građanin. Poput nas ostalih.
Nada Murganić. Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu skrb. Njeno ministarsko poluvrijeme obilježeno je lošim Obiteljskim zakonom, naprasnom ostavkom državnog tajnika Strmote, darovima za siromašnu djecu koji su završili u privatnom vrtiću te izjavom "Tako vam je to u braku...". Kraljica skandala.
Darko Horvat. Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta. Nakon što je naslijedio Martinu Dalić, čovjek ne može doći do izražaja. Dajmo mu još malo vremena.
Andrej Plenković. Premijer. Molimo Vas da mu ne dosađujete. Ne postavljajte mu glupa i suvišna pitanja. Ima on puno pametnijeg posla nego da se tu nateže s Vama.
Svi navedeni žele građane uvjeriti da sprovode nekakve reforme. Poručujemo im da nas prestanu uvjeravati. Većina nas ne vjeruje da Jeti postoji.