Piše: Mario Nakić
Photo: Gov.hr
24.7.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Gov.hr
24.7.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Ministar financija Zdravko Marić predstavio je nacrt prijedloga trećeg kruga porezne reforme koja bi trebala, ukoliko bude usvojena, stupiti na snagu početkom sljedeće godine. Glavne su mjere ukidanje poreza na dohodak za mlađe od 25 godina, smanjenje PDV-a za turizam na 13 posto i smanjenje PDV-a na 24 posto.
Iako treba pozdraviti svako, i najmanje rezanje bilo kojeg poreza, moram reći da ovo neće biti ni približno dovoljno za snažan gospodarski uzlet kakav nam treba ukoliko želimo u bliskoj budućnosti zaustaviti iseljavanje stanovništva.
Krenimo redom. Smanjenje PDV-a za turizam na 13 posto je dobro, ali da bi Hrvatska bila konkurentnija drugim zemljama koje su također svjetske turističke destinacije u ljetnoj sezoni, PDV na turizam i na ugostiteljstvo (ono se ne spominje) trebao bi biti još niži. Recimo, 10 posto.
Ukidanje poreza na dohodak za mlađe od 25 godina se predstavlja kao demografska mjera koja bi trebala poslužiti u borbi protiv iseljavanja. Odmah mogu reći da je to promašena taktika. Marić kopira poljsku vladu koja je uvela istu mjeru, o čemu sam pisao.
Možda gospodin Marić i ekipa misle da samo mlađi od 25 napuštaju Hrvatsku, ali bojim se da griješe. Puno je više onih starijih od 25, pa i starijih od 30, koji odlaze. Možda oni tako žele smanjiti stopu nezaposlenosti mladih, ali ni to neće postići. Mladi nisu ranjiva skupina na tržištu rada.
Stopa nezaposlenosti mladih je veća od stope nezaposlenosti opće radnosposobne populacije iz drugih razloga. Mladi ljudi, koji još nisu stupili u brak i nemaju djecu, često žive s roditeljima i nemaju potrebu ili nisu prisiljeni da se zaposle. Kad dobiju prvo dijete, ljudi obično shvate da moraju početi ozbiljno privređivati, a to je često nakon 25. godine. Nikakve vladine mjere to neće promijeniti.
Takva mjera može samo nanijeti štetu onim stvarno ranjivim skupinama na tržištu rada, a to su stariji od 55 godina, pogotovo žene starije od 55. Marićeva mjera je populistička i može nanijeti štetu jer će poslodavci sada imati još jedan razlog više da ne zaposle stariju osobu koja iz bilo kojeg razloga ostane bez posla. Mladi nemaju problema sa zapošljavanjem, to razumije svatko tko je ikada bio na tržištu rada - bilo kao tražitelj ili nuditelj posla.
Smanjenje opće stope PDV-a za jedan postotni poen neće imati apsolutno nikakvog utjecaja na cijene, barem ne osjetnog. Samo će još malo zagorčati život računovodstvu i napraviti manju rupu u državnom proračunu.
I na kraju, državna potrošnja se uopće ne spominje. Ona se cijelo vrijeme povećava. Kako misli smanjiti PDV i ukinuti mladima porez na dohodak bez smanjenja državne potrošnje? Ovo bi moglo ozbiljno povećati javni dug i dovesti nas u još veće probleme.
Što onda napraviti?
Ako ova vlada stvarno želi protržišne reforme koje bi imale snažan pozitivan utjecaj na gospodarstvo i građane, onda treba provesti jače porezne rezove koje će osjetiti svi na svome džepu.
Prvo, PDV neka ostane 25 posto, osim za turizam i ugostiteljstvo - to sniziti na 10 posto. Zatim porez na dohodak - zašto ne ukinuti svima? Prihodi od poreza na dohodak u državnom proračunu ionako su mizerni u odnosu na prihod od PDV-a, a ukidanje poreza na dohodak svim radnicima značilo bi povećanje njihovih plaća, što bi povećalo osobnu potrošnju i prihode od PDV-a.
Ukoliko ne smijemo posve ukinuti porez na dohodak zbog EU, onda odrediti minimalnu dopuštenu stopu, čisto simbolički, ali neka bude jednaka za sve.
Treće, smanjiti porez na dobit na 10 posto za sve tvrtke, bez obzira na njihovu veličinu i prihode. To bi bio snažan poticaj za domaća i strana ulaganja, a ona nam trebaju da bismo dobili kvalitetnija i bolje plaćena radna mjesta. Snižavanje poreza na dobit je ulaganje u budućnost, u bolja radna mjesta. U roku par godina, to bi se državnom proračunu višestruko isplatilo.
Na kraju, naravno, bitno srezati javnu potrošnju jer bez toga nema porezne reforme. A ima prostora za rezove - u svakom ministarstvu. Kad bi svako ministarstvo smanjilo svoje troškove za samo 20 posto, navedeni porezni rezovi bili bi posve mogući bez deficita i povećanja zaduživanja. Ali nažalost, ja ne mogu zamisliti ovu vladu da povuče takav potez. Ovo što rade su samo kozmetičke promjene i pretakanje iz šupljeg u prazno, i tako već 3 godine.