Piše: Liberal.hr
1.9.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Piše: Liberal.hr
1.9.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Iako u Dubrovniku nedostaje vrtića, pogotovo onih koji mogu primiti djecu jasličke dobi, iako Grad Dubrovnik daje subvencije za privatne vrtiće, jedan dubrovački privatni vrtić se zatvara. Zašto? Zato što ne može dobiti dozvolu za rad iz jednog banalnog razloga, koji ne poštuju ni brojni gradski vrtići, piše Dubrovniknet.
Vrtić Čarolija do kraja ove kalendarske godine morat će zatvoriti svoja vrata jer dozvolu za rad ne može dobiti, samo zato što se nalazi u zgradi koja nije isključivo poslovne namjene. Roditelji su bijesni jer se sad moraju snalaziti na razne načine, a u gradskim vrtićima već je gužva. Ovaj vrtić se već jednom morao seliti zbog zakonskih propisa koji otvaranje privatnog vrtića otežavaju do besmisla.
- Mi smo prije radili kao igraonica za djecu i povremeno vrtić na trećem katu Pemo centra. Kad smo htjeli otvoriti vrtić krenuli smo u zadovoljavnje svih tih zakonskih normi, no dozvolu nismo dobili jer vrtić prema zakonu ne može biti na trećem katu. Tada smo zatvorili vrtić i uzeli nove prostore u prizemlju sadašnje zgrade. Imamo dvije grupe, dva prostora veličine od 100 metara kvadratnih, kao i vanjski prostor. Zadovoljili smo sve pedagoške standarde, za koje mogu reći da gotovo niti jedan gradski vrtić ne zadovoljava. Ministarstvo znanosti i obrazovanja prihvatilo je naš plan i program rada. A onda smo, nakon pregleda, dobili odbijenicu od Ureda državne uprave i to zato što zgrada u kojoj je vrtić smješten nije isključivo poslovna zgrada, nego mješovite poslovno-stambene namjene. Ta se zakonska odreba u Dubrovniku s obzirom na naš skučeni i skupi prostor gotovo i ne može ispoštivati. U nas su gotovo sve zgrade, u kojima bi se mogli naći prizemni i dovoljno veliki prostori za vrtić, mješovite namjene - kaže Ivona Milošević, vlasnica Dječjeg vrtića Čarolija.
- Pokušala sam se stvarno izboriti za daljnji rad vrtića, no pred administracijom i rigidnim zakonima sam nemoćna. Tražila sam pomoć od gradske uprave, od Ministarstva. Njihovi savjeti da otvorim obrt za dadilje nisu mi pomogli. Čarolija je vrtić, jedini privatni vrtić u Gradu koji ima jasličku grupu koja prima djecu od 1 do 3 godine i u isto vrijeme ima i vrtićku grupu od 3 do 6 godina u kojoj se provodi i predškolski program. Obrt za dadilje nema te mogućnosti. Kad nakon ovoliko posla i truda nismo dobili dozvolu, i vjerojatno je ni nećemo dobiti, morala sam obavijestiti roditelje da ćemo vrtić zatvoriti. Dali smo im rok do kraja kalendarske godine da se nekako snađu. Razumljivo je da su roditelji ljuti, no mi smo nemoćni - dodaje vlasnica.
Dubrovački dječji vrtići u posljednjih 10-ak godina širili su se gotovo svake godine upravo najmom prostora na raznim lokacijama. Tako gradski vrtić u Lapadskim dvorima, u zgradi također mješovite poslovno-stambene namjene i dalje radi, kao i tri vrtića u Mokošici u stambenim zgradama. Pedagoški standardi u većini dubrovačkih gradskih vrtića, prema zakonskim odredbama, nisu zadovoljeni.
Ova priča, koja će roditelje četrdesetak dubrovačkih mališana ostaviti bez mjesta u vrtiću i jaslicama, još je jedan primjer lošeg funkcioniranja države, koja svako selo, grad i mjesto u Hrvatskoj pokušava ugurati u uske i neprimjerene zajedničke standarde.
Ivona Milošević kaže da je nužno izmijeniti ovaj zakon i prilagoditi ga lokalnim uvjetima, u ovom slučaju Dubrovnika, u kojemu je prostor ograničen i jako skup. Ne samo zbog nje i vrtića Čarolija, nego zbog svih drugih vrtića koji će se otvarati, bez obzira bili oni gradski ili privatni, piše Dubrovniknet.