Piše: Mario Nakić
Photo: Europa.eu
7.4.2025.
Piše: Mario Nakić
Photo: Europa.eu
7.4.2025.
Europska komisija je danas službeno iznijela ponudu za sporazum o trgovinskoj suradnji s SAD-om nakon što je američki predsjednik Donald Trump uveo univerzalnu carinu od 10 posto na uvoz iz skoro cijelog svijeta (osim Rusije) i najavio uvođenje carina Europskoj uniji od 20 posto. Europska unija, kao izraz dobre volje, nudi ukidanje carina na sve američke proizvode koji se uvoze u EU.
Ursula von der Leyen, predsjednica EK, izjavila je na konferenciji za medije danas da je EU "spremna pregovarati o sporazumu nula za nula", po kojem bi obje strane odustale od svojih carina na međusobni uvoz.
Trumpov trgovinski savjetnik Peter Navarro, čovjek kojeg smatraju arhitektom Trumpovog trgovinskog rata s ostatkom svijeta, smatra da to nije dovoljno. U razgovoru za američki CNBC, rekao je da je europski napor da započne pregovore "dobar, ali tek mali početak" jer su "necarinske barijere", koje uključuju po njemu previsok PDV i propise o sigurnosti hrane, "po redu veličine važnije od carina".
"Poručio bih Europskoj uniji da pri iznošenju takvih najava bude vrlo oprezna i odgovori nam hoće li smanjiti svoje necarinske barijere. Europska unijo, odbaci svoj PDV od 19 posto. Europska unijo, poštuj odluke Svjetske trgovinske organizacije kako bi nam dopustila prodaju naše svinjetine, našeg kukuruza, naše govedine", rekao je Navarro.
Kao što sam već pisao na Liberalu, PDV nije barijera za strane proizvođače jer se jednako i neselektivno odnosi na sve koji prodaju svoju robu i usluge u državama Europske unije, ali predsjednik Trump i njegovi suradnici to vide kao dodatni teret za američki izvoz jer mu značajno poskupljuje cijenu na tržištu. Istina je da postoje regulacije u EU, poput onih o obavezi etiketiranja GMO hrane, TSA-u koji targetira američke tehnološke kompanije i CO2 regulacijama, koje mogu posebno targetirati američke izvoznike.
Bez obzira na Trumpa i njegove hirove, bilo bi dobro kad bi Europska komisija barem razmislila o njihovim zahtjevima - ne radi američkih izvoznika niti da bi se dodvorili Trumpu, već radi nas, Europljana. PDV je uistinu previsok i bilo bi odlično da ga sve države Europske unije prepolove. To bi bio vjetar u leđa za europsko gospodarstvo i potrošače. Također, bilo bi dobro deregulirati stvari koje jesu preregulirane.
U tom smislu, Europska unija je već pokrenula neke inicijative za deregulaciju - Politico danas javlja da je na putu ozbiljno rezanje i pojednostavljenje GDPR-a - jednog od najkompleksnijih propisa u europskom gospodarstvu koji je zadao jako puno muka manjim i srednjim poduzećima te im nepotrebno povisio troškove. U Europskom parlamentu je u pripremi izglasavanje ukidanja obveze etiketiranja dijela GMO hrane - mislim da je to baš s ciljem da se ugodi američkim izvoznicima, ali svejedno, to će biti dobra stvar.
Treba pozdraviti sve te deregulacije bez obzira jesu li inicirane zbog SAD-a ili zbog konačno probuđene svijesti europskih birokrata o potrebi da se naše gospodarstvo učini konkurentnijim. Europski političari i birokrati bi trebali poslušati Trumpa i udovoljiti njegovim željama jer u ovom slučaju, to bi bila najbolja stvar koju bi napravili za svoje građane.