Piše: Mario Nakić
5.6.2017.
Piše: Mario Nakić
5.6.2017.
Teško je reći što je pravi uzrok terorističkih napada posljednjih godina diljem Europe. Neki tvrde da je to preolaka odluka o puštanju izbjeglica s Bliskog istoka, drugi da je to logični odgovor na vojne intervencije NATO saveza, a treći da je problem u samom islamu. Ja se ne bih složio u potpunosti niti s jednom navedenom tezom, ali je moguće da su pravi uzroci mješavina svih navedenih.
U svakom slučaju, postavlja se pitanje kako se boriti s rastućom prijetnjom. Zadnji teroristički napad u Londonu pokazao nam je da nikakva kontrola na granici, zabrana oružja niti policijska kontrola ne može zaustaviti luđake koji su spremni na tako nešto. Po meni, da je barem jedan građanin koji se našao napadnut ili u blizini napada imao pištolj, vjerujem da bi bilo daleko manje nevinih žrtava, a napadači bi vjerojatno bili zaustavljeni odmah po izlasku iz kombija. Zapravo, pitanje je bi li se uopće odlučili na ovakav napad da je u Londonu dozvoljeno nošenje oružja jer teroristi napadaju tamo gdje su sigurni da će moći pobiti što više nevinih ljudi, a to je tamo gdje znaju da su nadmoćni.
Međutim, svjetski politički vođe ne misle tako. Američki predsjednik Donald Trump je iskoristio ovaj događaj da bi još jednom pozvao sud da dozvoli zabranu letenja za građane iz islamskih zemalja. Još je više zabrinjavajuća izjava premijerke Velike Britanije Therese May, koja je iskoristila ovaj užasni događaj da progura nove regulacije protiv sloboda na internetu.
"Ne možemo dozvoliti toj ideologiji sigurni prostor koji treba, a to je točno ono što internet, velike kompanije koje nude servis na internetu čine. Moramo surađivati sa savezničkim demokratskim vladama kako bismo postigli dogovore o regulaciji cyber prostora i spriječili širenje ekstremističkog i terorističkog planiranja", izjavila je May.
Manifest Konzervativne stranke Velike Britanije uključuje regulaciju interneta na način da se prisili poslužitelje da sudjeluju u borbi protiv terorizma i pornografije. Britanska vlada je još lani donijela zakon kojim se proširuju ovlasti špijunskih službi na internetu i guše osobne slobode korisnika, a sada poziva i druge vlade da učine isto.
Ovo je ozbiljna prijetnja našim slobodama i to tako treba shvatiti. Ako teroristi išta žele, to je da se životi građana na Zapadu zauvijek promijene, da se odreknemo slobode i načina života. Da uvedemo policijski sat, zatvorimo granice, ograničimo komunikaciju i trgovanje. Internet je danas za sve navedeno najbitniji faktor, a njegova je snaga upravo u širokoj slobodi. Regulacije i ograničenja na internetu nisu ništa manje bitne od ograničenja u stvarnosti.
Kako bismo onda trebali odgovoriti na terorizam? Mislim da bi najbolji odgovor bio da nastavimo živjeti kao i dosad. Da zadržimo slobode, da ne padamo na populizam, da ne ograničavamo prava građana. Svakako policija i carina moraju raditi svoj posao i ne kažem da kontrole ne trebaju postojati, a najbolje bi bilo dozvoliti građanima pravo na samoobranu svim sredstvima.
Jako je prozirno od političara, ali i zlobno, što koriste slabost i strah građana nakon terorističkih napada, kako bi nam uvalili loše i opresivne zakone. Nitko od nas neće biti ništa sigurniji ako državni službenici budu pratili što radimo na Facebooku, s kim razgovaramo, o čemu, što googlamo i kakve porniće gledamo/ne gledamo. Ako nam to postane normalno, možemo se pozdraviti s liberalnom demokracijom i nazdraviti diktaturi. Nadam se ipak da će razum prevladati i da građani to neće dozvoliti.