Terorizam globalno nastavlja predstavljati veliku prijetnju sigurnosti i miru, prema istraživanju Globalni indeks terorizma 2025 koje svake godine objavljuje Institut za ekonomiju i mir.
U prošloj je godini smrtnih žrtava uzrokovanih terorističkim napadima, prema ovom istraživanju, bilo 7.555, što je 13 posto manje nego u prethodnoj godini. To je prvenstveno posljedica činjenice da je 2023. bila iznimna po broju žrtava zbog Hamasovog napada 7. listopada u Izraelu, najvećeg terorističkog napada u svijetu još od 9/11-a u SAD-u. Kad bi se izuzeo Hamasov napad 2023., onda bi prošla godina bila po broju žrtava najgora od 2015. godine.
Broj zemalja pogođenih terorističkim napadima je u 2024. porastao s 58 na 66 i to je najviše otkad se istraživanje provodi (znači od 2007. godine). Najpogođenije su zemlje središnje Afrike i Bliskog istoka. Najsmrtonosniji teroristički napadi dogodili su se u Nigeru, Burkini Faso, Rusiji i Iranu.
Kad je u pitanju Zapad, broj napada je povećan prvi put od 2017. godine. Ukupno 52 teroristička napada zabilježena su u zemljama Zapada, a u prethodnoj 2023. godini bilo ih je 32. Međutim, broj smrtnih žrtava je bio najniži u zadnje 3 godine. Lani je, naime, od terorizma smrtno stradalo 15 ljudi u odnosu na 23 žrtve prethodne godine.
Šest zapadnih zemalja, koje prethodnih godina nisu imale nijedan teroristički napad - Švedska, Australija, Finska, Nizozemska, Danska i Švicarska - lani su pretrpjele više od dva napada. U Švedskoj ih je bilo 8, najveći broj od 2017, a u Australiji pet - najviše otkad se ovaj indeks mjeri.
Iako su većinu terorističkih napada u zapadnim zemljama lani poduzele neidentificirane skupine, odnosno nijedna poznata teroristička organizacija nije za njih preuzela odgovornost, analize pokazuju da je oko 30 posto bilo motivirano antisemitizmom.
Podsaharska Afrika je prošle godine bila najopasnija regija, već osmu godinu u nizu iako je tamo zabilježen pad broja smrtnih žrtava za 5 posto u odnosu na prethodnu godinu. Iako je broj napada i smrtnih slučajeva u Burkini Faso značajno pao, to je "kompenzirao" obližnji Niger gdje je broj terorističkih napada porastao za 94 posto.
Burkina Faso je i dalje zemlja s najviše poginulih, petina smrtonosnih napada u cijelom svijetu odnosi se na tu zemlju, a slijede Pakistan i Sirija.
Što se tiče terorističkih skupina, 36 posto lanjskih napada nije službeno povezano ni s jednom poznatom terorističkom skupinom. Od ostalih, najviše smrtonosnih napada izvele su skupine Islamske države (ISIL) i islamističke organizacije Jama'at Nasr al-Islam wal-Muslimin (JNIM) koja je u ogromnom uzletu sa snažnom bazom u sub-saharskoj Africi.

Hrvatska je na ovom indeksu i dalje među sigurnim državama s indeksom 0, a u cijeloj Europi su jedine ozbiljnije pogođene zemlje Rusija i Njemačka. Interaktivnu kartu globalnog indeksa terorizma pogledajte ovdje.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora