Piše: Mario Nakić
11.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
11.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Švicarci su poznati po tradiciji posjedovanja vatrenog oružja. U zemlji gdje je vojni rok za mladiće obavezan (iako u trajanju svega nekoliko tjedana, ovisno o kantonu), po njegovom odsluženju svaki vojnik ima pravo osobno naoružanje, koje je u vojsci dobio i kojim je naučio rukovati, legalno zadržati i odnijeti kući. Osim toga, do gotovo bilo koje vrste vatrenog oružja nije teško doći jer se legalno prodaje u trgovinama diljem zemlje, a za kupovinu morate samo biti punoljetni i pokazati dokaz o nekažnjavanju. Isto pravilo vrijedi za građane Švicarske i njene stanovnike s radnom vizom koji su službeno stranci.
Švicarska je zbog takve tradicije i prilično liberalnih zakona (najliberalniji u Europi) po legalnom posjedovanju oružja prva u Europi. U prosjeku svaka treća osoba posjeduje neko naoružanje, odnosno gotovo svako kućanstvo. Usprkos tome, Švicarska je zemlja s najnižom stopom kriminala u svijetu (ako izuzmemo mikrodržave s manje od 500.000 stanovnika). To nije slučajno, tradicija proizlazi iz temelja švicarske države da je potrebno imati naoružane građane o kojima u svakom trenutku može ovisiti obrana zemlje od vanjskog neprijatelja ili ako vlast postane tiranska. Neki roditelji odmalena uče djecu rukovati vatrenim oružjem i upisuju ih u škole streljaštva.
Međutim, ovoj tradiciji i liberalnom odnosu prema oružju dolazi kraj. Bruxelles je zatražio od Švicaraca da prilagode svoje zakone o oružju onima kakvi su u EU državama. Europska unija zabranjuje prodaju poluautomatskog oružja civilima (u što su uključene puške i pištolji). Razlog je strah od terorizma. Švicarska nije članica EU, ali je potpisala Šengenski ugovor s Europskom unijom pa se mora prilagođavati mnogim EU zakonima. Bruxelles prijeti Švicarcima da će, ako ne provedu reformu svojih zakona o oružju, biti izbačeni iz Schengenske zone, što bi značilo ukidanje slobode kretanja preko granica između Švicarske i EU zemalja. Švicarskoj Schengen dobro dođe iz više razloga - mnogi građani pograničnih dijelova Njemačke i Italije svakodnevno putuju na posao u Švicarsku, ali još je veća dobit koju švicarski ugostitelji i hotelijeri ostvaruju od turizma zahvaljujući turistima iz EU.
Stoga je švicarska vlada pristala na pregovore s Bruxellesom te su na kraju postigli kompromisni dogovor. Švicarska će zabraniti prodaju oružja u trgovinama, ali će zadržati pravo vojnika da zadrže oružje koje su koristili tijekom služenja vojske. Također, oni koji su legalno kupili oružje prije zabrane moći će ga zadržati, ali će se morati registrirati u lokalnoj službi.
Švicarska vlada i Europska komisija pristali su na takav dogovor, ali najjača politička stranka - konzervativni SVP - odmah je prikupila potpise za referendum tvrdeći kako je to "razoružavanje švicarskih građana na koje nećemo pristati". Referendum će se održati 19. svibnja, a ankete pokazuju da je značajna većina građana - oko 65 posto - ipak sklona prihvatiti reformu jer Švicarci ne žele ostati izvan Schengena.
Rene Schneider, jedan od glavnih predstavnika lobija za oružje u Švicarskoj, pozvao je građane da "odbiju diktat EU-a i zadrže liberalnu tradiciju u Švicarskoj".
"Nećemo više biti vlasnici oružja nego samo korisnici ilegalnog oružja koje država tolerira kao subjekte posebnih potreba. Koristit ćemo 'zabranjeno oružje' da bismo prakticirali naš sport. Kupovina će biti moguća samo kao iznimka", objasnio je Schneider svoje razloge za otpor.
Zbog velike mogućnosti da referendum prođe, prodaja oružja u Švicarskoj je ove godine skočila 500 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Vrlo zanimljivo, veliki prodavači navode kako pištolje najviše kupuju žene, a automatsko oružje osobe uglavnom starije od 50 godina.
Izuzev konzervativnog SVP-a, sve političke stranke podupiru reformu. Josef Dittli iz liberalne stranke FDP, koja inače podupire švicarsku tradiciju posjedovanja oružja, objasnio je stav svoje stranke ovako: "Želimo uzeti u obzir prirodu i tradiciju pucanja u ovoj zemlji, ali ne smijemo niti ugroziti Schengenski sporazum. Kompromis je ipak pozitivan za obje strane."
Nicolo Paganini iz lijevog CVP-a, pak, upozorava da bi Švicarska mogla jako puno izgubiti ako građani na referendumu odbiju reformu. "Žrtvovati Schengen na oltaru suverenosti zbog potpuno pogrešnih razloga bilo bi glupo. Bez Schengena švicarska bi policija bila 'slijepa i gluha' i bitno je da država ostane dio europskog sigurnosnog sustava."
Ljevica je već nekoliko puta u povijesti pokrenula inicijativu za postrožavanje zakona o oružju u Švicarskoj i svaki je put odbijena na referendumu. Ipak, ovaj put se čini da će, pod pritiskom EU, Švicarci ipak učiniti kompromis.