Piše: Mario Nakić
5.5.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Piše: Mario Nakić
5.5.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Liberalizacija zakona o drogama je u tijeku diljem svijeta. Premda se taj proces odvija presporo, on je ipak nezaustavljiv. Sve više država, poput Hrvatske, u većoj ili manjoj mjeri dekriminaliziralo je marihuanu za osobnu upotrebu. Sve je više i onih koji su, poput Hrvatske, legalizirale marihuanu za medicinsku upotrebu. Međutim, slobodno posjedovanje, sadnja i pogotovo preprodaja i dalje su prekršaji ili kaznena djela u većem dijelu svijeta.
Ovo je top 15 država koje trenutno imaju najliberalnije zakone o regulaciji marihuane. Imajte na umu da su neki procesi u tijeku (kao npr. u Kanadi je u proceduri zakon koji će možda već sljedeće godine potpuno legalizirati marihuanu, a u Švicarskoj je pokrenuta inicijativa za referendumom po tom pitanju) pa će se poredak i podaci s ove liste sigurno ubrzo mijenjati, ali ovo je trenutno stanje.
1. Urugvaj
Urugvaj je prva (i zasad jedina) država u slobodnom svijetu koja je potpuno legalizirala marihuanu. Tamo se neograničeno može posjedovati, saditi i prodavati bez straha od kazne.
2. Sjeverna Koreja
Znam, zvuči preludo, ali je istina - trenutno najgori diktator Kim Jong-un izgleda da nema ništa protiv marihuane. U Sjevernoj Koreji možete završiti u zatvoru ako skinete politički poster sa zida u hotelu, ali marihuanu možete pušiti koliko hoćete. Droge su zabranjene, ali marihuana i opijum nisu na popisu droga.
3. Kambodža
Dekriminalizirano posjedovanje, sadnja i prodaja. Iako je tehnički prekršaj, marihuana se tolerira u Kambodži pa se može konzumirati bez problema i na javnim površinama.
4. Portugal
Sve su droge dekriminalizirane u Portugalu, pa tako i marihuana. Tehnički je prekršaj, ali se tolerira u manjim količinama.
5. Južnoafrička Republika
Posjedovanje i sadnja dozvoljene u neograničenim količinama, ali prodaja je kazneno djelo.
6. Španjolska
Posjedovanje je dozvoljeno do 100 grama i samo na privatnom prostoru. Sadnja je dozvoljena, ali samo za osobnu upotrebu i ne smije biti vidljiva s javne površine. Prodaja je kazneno djelo, ali se smije konzumirati u posebnim klubovima.
7. Kolumbija
Dozvoljeno je posjedovanje do 22 grama za rekreacijsku, a u neograničenim količinama za medicinsku upotrebu. Sadnja je dozvoljena do 20 stabljika, a više od toga samo za medicinske svrhe. Trgovina je dozvoljena samo za medicinske svrhe.
8. Njemačka
Posjedovanje je dozvoljeno (ako je rekreacijsko, smatra se da vlasnik sam sebi čini štetu). Sadnja i prodaja dozvoljene samo ako je za medicinske svrhe ili uz dozvolu Federalnog instituta za lijekove.
9. Čile
Sadnja je dozvoljena u neograničenim količinama, a posjedovanje je dozvoljeno samo za medicinske svrhe. Međutim, posjedovanje za rekreacijske svrhe nije kazneno djelo nego prekršaj.
10. Jamajka
Sadnja dozvoljena, posjedovanje dekriminalizirano, a prodaja kazneno djelo.
11. Kanada
Sadnja, posjedovanje i prodaja su legalni samo za medicinske svrhe. U određenim gradovima je dozvoljeno, ali strogo regulirano posjedovanje i prodaja za rekreacijske svrhe. Tolerira se sadnja manjeg broja stabljika za osobnu upotrebu.
U Kanadi je u proceduri zakon koji bi trebao potpuno legalizirati marihuanu na federalnom nivou.
12. SAD
Marihuana je u SAD-u zabranjena na federalnom nivou, ali je u 8 država potpuno legalizirana. To su Aljaska, Kalifornija, Kolorado, Maine, Massachusetts, Nevada, Oregon, Washington i Washington D.C. Još desetak država ju je legaliziralo za medicinske svrhe.
13. Indija
Marihuana je u Indiji zabranjena na federalnom nivou, ali 5 indijskih pokrajina ju je legaliziralo.
14. Nizozemska
Posjedovanje dekriminalizirano do 5 grama, dozvoljena konzumacija u coffeeshopovima. Dekriminalizirana sadnja do 5 stabljika. Prodaja dozvoljena samo u coffeeshopovima.
15. Češka
Dekriminalizirano posjedovanje do 15 grama, prodaja legalna samo za medicinske svrhe. Sadnja dekriminalizirana u manjim količinama.