Piše: Mario Nakić
22.11.2016.
Prosječna ocjena čitatelja: 1
Piše: Mario Nakić
22.11.2016.
Prosječna ocjena čitatelja: 1
Od predsjedničkih izbora u SAD-u prošlo je već gotovo dva tjedna, a prašina se još nije slegnula. Studenti u gradovima i dalje prosvjeduju, ne žele prihvatiti takav ishod, a događaji ovih dana sasvim sigurno nisu utjecali da se to promijeni. Trumpovog zamjenika Mikea Spencea iskritizirali su glumci nakon predstave Hamilton u New Yorku, što Trump nije dobro podnio te zahtijeva njihovu ispriku. U Kaliforniji je podnijet zahtjev za odcjepljenjem od SAD-a, a mogle bi im se pridružiti i ostale države na zapadnoj obali (Oregon i Washington)...
Sve to ljevičarsko kmečanje nije zapravo ništa novo i potpuno je smiješno. Međutim, nekoliko stvari su se dogodile zbog kojih bi se svaki normalan čovjek ipak trebao zabrinuti, a pogotovo ako je liberal.
1. Porast desnog ekstremizma (nacizma)
Trumpova predizborna retorika, a pred izbore je pričao svašta, ohrabrila je one nazi glave koje su ranije morale od srama da se skrivaju i barem glume toleranciju. Sada su otvoreni, Trumpova pobjeda im daje vjetar u leđa i otvara vrata da šire svoju ideologiju.
Na godišnjem sastanku Instituta za nacionalnu politiku u Washingtonu, okupilo se 200-tinjak članova ove organizacije koja sebe opisuje kao udrugu predanu radu za očuvanje identiteta i budućnosti Europljana u SAD-u i širom svijeta. Predsjednik Richard B. Spencer se u svome govoru obratio okupljenima riječima "Heil Trump!". U nastavku je naglasio kako je "Amerika naša kreacija, ona je do prošle generacije pripadala nama. Ona je naše naslijeđe i pripada nama". Također, osvrnuo se na mainstream medije koje je nazvao "Lugenpresse" - kako su njemački nacisti nazivali medije koji im nisu bili bliski.
Iako se Donald Trump nikada nije poistovjetio niti javno povezao s ovom organizacijom, kao ni s Ku Klux Klanom (koji ga je također podržao), nije se nikada jasno ni distancirao od njih. Njemu su ovakve organizacije značile plus, više glasova na izborima. I sada, ne želi ih se odreći. S jedne strane je dobro da su se ljubitelji ovako opasnih ideologija otvorili i prokazali u javnosti, no s druge strane moralna je dužnost svih ukazati na njihove propale ideje koje su se u povijesti već pokazale kao ubitačne.
2. Trump ne voli slobodu govora i ne podnosi kritiku
Još tijekom kampanje nekoliko puta je dao do znanja da mu Ustav ne znači puno. Međutim, nakon što je pozvao glumce da se ispričaju zbog svojih kritika, a potom i pozvao predstavnike svih velikih televizijskih kuća da im u lice kaže da su lažovi, sve više se strahuje kako će pokušati ograničiti 1. amandman, odnosno slobodu govora. Trump je u ratu s mainstream medijima, gotovo nijedan ga ne voli. Svi su oni poput male djece plakali i kukali kad je pobijedio i to nisu skrivali. To je njihova sramota. Ali, on kao predsjednik, treba se naučiti prihvaćati kritike na svoj račun, čak i ako one nisu posve opravdane. Ne smije gušiti slobodu medija.
Zahvaljujući Obami koji si je maksimalno proširio ovlasti, sad će takve izvršne ovlasti pripasti Trumpu. Baš toga se svi u medijima boje.
3. Izbor suradnika
Trump je u više navrata naglasio kako nema ništa protiv ostvarenih prava homoseksualaca. Po tom pitanju je među liberalnijim republikancima. Međutim, za svoga zamjenika je izabrao čovjeka koji se javno zalaže za "liječenje" homoseksualaca, dakle koji još uvijek smatra homoseksualnost bolešću. Gay organizacije se sada boje da će Pence pokušati poništiti zakon koji im garantira ista prava kao heteroseksualnim parovima.
Kad je izašlo u javnost ime budućeg generalnog državnog odvjetnika, to je pogodilo prvenstveno mlade te sve koji puše marihuanu, ali i one koji su se nadali kako će Trump napokon prekinuti omraženi "rat protiv droga". Uz Jeffa Sessionsa na čelu Državnog odvjetništva, to se sigurno neće dogoditi. Poznat je po mnogim ispadima, među kojima je najpoznatiji onaj "Tko puši marihuanu, ne može biti dobar čovjek."
Vrlo vjerojatni tajnik za nacionalnu sigurnost Kris Kobach već je najavio da mu je "registar muslimana među top prioritetima", a ne želi se odreći ni mučenja ratnih zarobljenika. Trumpov izbor za državnog tajnika, bivši newyorški gradonačelnik Rudy Giuliani poznat je kao "neokon" u Republikanskoj stranci, odnosno jedan od onih ratnohuškačkih desničara koji navijaju za bombardiranje Bliskog istoka. Tako da Trumpove predizborne najave o prekidu vojnog intervencionizma, s takvom ekipom padaju u vodu.
Organizacija za građanske slobode ACLU već je najavila tužbe protiv budućeg predsjednika ako pokuša ostvariti neko od svojih protuustavnih predizbornih obećanja. Riječ je o Trumpovoj najavi deportacije 11 milijuna ljudi, zabrani ulaska za muslimane, nastavku mučenja ratnih zarobljenika, zabrani i kažnjavanju abortusa i ograničenjima slobode govora.