Sa situacijom u brodogradnji javnost je već upoznata, barem okvirno. Znamo da je Uljanik privatno poduzeće. Znamo da u tom poduzeću djelomično egzistira i radničko dioničarstvo. Znamo također i da država ima udio u vlasništvu. Tu ćemo malo zastati. Pokušat ćemo objasniti, na jednom primjeru, kako nastaju "uhljebnička" poduzeća.
Čuli ste za dioničko društvo Hrvatska brodogradnja-Jadranbrod d.d. za consulting i upravljanje drugim društvima? Niste? Idemo redom.
Navedeno društvo je u 100-postotnom vlasništvu Republike Hrvatske. Poslovni ulog RH, kao jedinog člana društva, iznosi 598.700,00 kuna. Jer država ne osniva društva tipa j.d.o.o. za par kuna. Ili d.o.o. za 20.000 kn, pa da se s tim početnim kapitalom mora boriti za komad tržišta, zaraditi za prvu pravu plaću te za sva ostala čudesa koja poduzetnik mora platiti. Država ulaže za ozbiljno vaše novce, jer misli ozbiljno. Vi ostali ste neozbiljni.
Na kraju prošle godine temeljni kapital iznosi 5.060.000 kn. Čudite se? Nema mjesta čuđenju. Ako imate dobar poslovni i financijski plan, onda vam je uspjeh zagarantiran. S naglaskom na ovaj drugi. Evo i plana za 2017. godinu:
"Društvo je svojim poslovima usko vezano uz održivo poslovanje i opstojnost brodogradilišta koja se nalaze u procesu restrukturiranja. Odlukama nadležnog Ministarstva gospodarstva, Društvo je zaduženo za provođenje nadzora nad realizacijom Programa restruktiriranja i Ugovora o prodaji i prijenosu dionica brodograđevnih društava koja se nalaze u procesu restrukturiranja...također, temeljem Odluke Vlade RH o izdavanju državnih jamstava za brodograđevna poduzeća koja nisu u teškoćama (Uljanik), Društvo prati realizaciju ugovorenog proizvodnog programa i u tim brodogradilištima."
Plan prihoda i rashoda za 2017. godinu bio je sljedeći: ukupni prihodi iznose 5,2 milijuna (od toga se 2,6 milijuna odnosi na prihode od naknada od brodogradilišta dok se 2,4 mil. odnosi na prihode od naknada Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta). Plan rashoda je 4,9 milijuna (od toga 4,5 mil. otpada na materijalne troškove, plaće i ostale troškove). Dobit prije oporezivanja od 277.986 kn ostvarit će se "uz uvjet da se produži rok važenja Ugovora s Ministarstvom gospodarstva, poduzetništva i obrta na 2017. godinu".
Možda ste se do ovog odlomka ponadali da im se plan pretvorio u fijasko, no nije. Baš suprotno. Premašili su ga preko 50%. I na prihodovnoj i na rashodovnoj strani. Do povećanja prihoda došlo je zbog naplate starih potraživanja. A i moralo se odmah potrošiti.
Ali to nije sve! Društvo ima dugotrajnu imovinu nabavne vrijednosti 12,5 milijuna kuna. Posjeduju zemljište, građevinske objekte, postrojenja i opremu, ulaganje u nekretnine itd. Sav taj silan posao obavljaju na softveru nabavne vrijednosti od 19 tisuća kuna. Mora da je to prava raketa! Ali dobro, važno je ulagati u zemljište i nekretnine. Bolje se proda. Čak su i potraživanja od brodogradilišta, koja nadziru i konzultiraju, privremeno otpisali zbog neizvjesnosti naplate. Sitnica od 3,2 mil. kuna. U tako neizvjesnim uvjetima poslovanja procjena je da će se zbog gospodarskih razloga morati riješiti tri zaposlenika pa su rezervirali sredstva za otpremnine u iznosu od 760.342 kuna. Za troje od jedanaest zaposlenika.
A nije da nisu i racionalizirali poslovanje. Nekad su imali sedam članova nadzornog odbora, pa pet, a sad samo tri.
Troškovi osoblja iznose 2,7 mil. kuna. Od toga na jednog jedinog člana Uprave otpada 606.813 kuna. Jer direktor je direktor.
Dragi moji poduzetnici...to vam je recept kako se postaje uspješan u "neoliberalnom" socijalizmu!
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.