Kad je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, odmah po početku ruske agresije, naredio odraslim muškarcima zabranu prelaska državne granice radi regrutacije, nitko u svjetskim medijima nije od toga pravio problem niti ukazao na probleme koje takav zakon može stvoriti. Na prvu se čini logično - zemlja je napadnuta i trebaju ti vojnici koji će je braniti.
Međutim, ovo pitanje je puno kompleksnije. Naravno da će se u takvoj situaciji naći mnogi koji će dobiti poriv pomoći u obrani zemlje, ali uvijek postoje i oni koji iz bilo kojeg osobnog razloga to ne žele. Trebaju li oni biti prisiljeni sudjelovati u ratu ili im treba dopustiti da odu? Ovdje ću navesti 4 glavna razloga zašto je takva zabrana loša i sa sobom nosi mnoge neželjene posljedice.
1. Kršenje osobne slobode
Iz perspektive klasičnog liberalizma, riječ je o grubom kršenju čovjekove osobne slobode. Pravo na slobodno kretanje i pravo da netko ne sudjeluje u ratu u kojem iz bilo kojeg razloga ne želi sudjelovati suštinsko je pravo svakog čovjeka koje se ni u kojoj situaciji ne bi trebalo dovoditi u pitanje.
2. Tako se potiče korupcija
New York Times je prije par dana objavio tekst o tome kako je već tisuće Ukrajinaca ilegalno prešlo granicu u želji da pobjegnu od rata. Pritom riskiraju dugogodišnju zatvorsku kaznu, možda čak i smrt, zbog dezerterstva i još moraju platiti do 15.000 dolara carinicima da "zažmire". Carinici i drugi državni službenici zadovoljno trljaju ruke, tko bi odbio toliki novac?
3. Nejednakost
Ovdje treba ukazati na nepravednu razliku između bogatih i siromašnih. Samo oni bogati mogu si priuštiti da potkupe carinike, a tko nema toliki novac (to je velika većina ukrajinskog stanovništva), taj nema izbora i mora ostati u ratu čak i ako u njemu ne želi sudjelovati. Dakle, bogatima je de facto omogućen bijeg, sirotinji ne.
4. Vojni razlog
Što će bilo kojoj vojsci vojnici koji se ne žele boriti? Takvi mogu samo stvarati probleme na fronti i dezertirati na prvoj crti. Kod obrambenog rata moral je iznimno bitan, a prisilno regrutirani vojnici u tome ne mogu pomoći.
Ovo nije članak napisan radi kritike Ukrajine, svjestan sam da je skoro svaka zemlja u ratu učinila isto, pa i Hrvatska 1991. Međutim, dobro znamo da je i kod nas tada, usprkos takvom zakonu, bilo dosta muškaraca koji su ga uspjeli zaobići i otići u inozemstvo. Očito je da to ne funkcionira, a uz to ima neželjene posljedice i čini štetu.
Nitko ne bi trebao biti prisiljen sudjelovati u ratu čak ni onda kad se većini to čini sasvim opravdano i moralno. To je lekcija koju bi svijet trebao naučiti za ubuduće.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora