Piše: Branimir Perković
10.6.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Branimir Perković
10.6.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
U svijetu je zamjetan trend dekriminalizacije i legalizacije indijske konoplje. Trend je prešao i u Hrvatsku te se pojavila ideja za prikupljanjem potpisa za referendum o potpunoj legalizaciji uzgoja i korištenja marihuane. Inicijator ideje je poznati glazbenik General Woo koji je vrlo brzo okupio velik broj istomišljenika koji imaju želju da javnim djelovanjem objasne građanima RH kako ne postoji čvrsti argument zbog kojeg bi se marihuana tretirala kao ilegalna supstanca.
Argumenti za legalizaciju su višedimenzionalni i bit će potrebna duga javna rasprava o štetnosti i/ili korisnosti takve inicijative, ali već sada su mnogi argumenti na strani zagovornika legalizacije jer svjetska praksa pokazuje da prohibicija marihuane nema snažno logično uporište, a rezultati u državama koje su legalizirale marihuanu pružaju čvrste dokaze o pozitivnim efektima ukidanja prohibicije.
Gospodarske učinke legalizacije možemo pratiti u saveznim državama SAD-a koje su legalizirale marihuanu do 2016. godine. Te godine su Kalifornija, Maine, Massachusetts i Nevada legalizirale marihuanu za rekreacijsku upotrebu a Arkansas, Florida i Sjeverna Dakota za medicinsku upotrebu. Zanimljivo je primijetiti da iako države u kojima tradicionalno pobjeđuje Demokratska stranka ipak i države u kojima su Republikanci na vlasti (i u kojim je Trump osvojio većinu glasova) polako počinju prihvaćati legalizaciju marihuane, prvo kroz legalizaciju medicinske upotrebe, a zatim (vjerojatno) potpunom legalizacijom. Očigledno polako i konzervativcima postaje jasno da marihuana nije štetna te nije nikakva „ulazna droga“ kojom se počinje put u ovisništvo o težim drogama.
Gospodarske koristi legalizacije marihuane su postale toliko očite da i ozbiljni ekonomski mediji pišu o tome, a samo iznošenje ideje da bi konzumacija marihuane trebala biti legalna više nije društveni taboo. Kako bi legalizacija kanabisa djelovala na gospodarstvo Hrvatske?
Prvi učinak na gospodarstvo koji bi mogli očekivati je kroz turizam. Tradicionalni problem turizma u Hrvatskoj je njegov sezonski karakter zbog ograničene turističke ponude koja se svodi na sunce i more.
Upravo ta sezonska priroda turizma je razlog što turizam u RH ima slab utjecaj na ostatak gospodarstva tj. mali multiplikator. To znači da zbog toga što turizam traje samo nekoliko mjeseci u godini, a u ostatku godine praktički ne postoji to ograničava industrijske grane koje bi eventualno bile vezane za turizam. Čak i neki hoteli zatvaraju van turističke sezone pa se ne treba čuditi zašto industrije koje bi eventualno bile vezane za turizam ne mogu si priuštiti da posluju samo dio godine.
Turizam može dati određeni poticaj domaćoj industriji, ali samo ako je ravnomjernije raspoređen tijekom cijele godine. Restorani, hoteli, kafići i sl. mogu poslovati dio godine ako „tradicionalna“ industrija mora poslovati cijelu godinu pa velika sezonska komponenta turizma znači da turizam ima slab utjecaj na ostale industrije. Legalizacija kanabisa bi djelovala u smjeru proširenja turističke ponude i izvan standardne turističke sezona te time povećala multiplikator koji turizam ima na ostale industrije, što znači da bi to imalo pozitivan utjecaj na sami turizam, ali i industrije vezane za turizam.
Kanabis koji bi bio sastavni dio turističke ponude i pozitivno bi djelovao na ne-turistička područja. Taj kanabis mora odnekud i dolaziti, i to legalnim putem. Sinergijski efekt Dalmacije i Slavonije je u tom smislu idealan za širenje pozitivnog gospodarskog utjecaja legalizacije na cijelu državu. Slavonski poljoprivrednici imaju iskustva sa sadnjom biljnih kultura i ne bi bila potrebna velika prilagodba da nauče uzgajati kanabis. Radi se o biljci koja nije zahtjevna za uzgoj i nije joj potrebno puno pesticida. Tradicionalno nekonkurentna hrvatska poljoprivreda bi odjednom postala najkonkurentnija za jednu kulturu, jer bi bila jedina.
Trend u svijetu je da kanabis postaje zakonski i društveno sve bolje prihvaćen, poglavito u SAD-u. EU će kad-tad prihvatiti te obrasce i države članice krenuti u postepenu legalizaciju. Zašto Hrvatska ne bi bila predvodnik tog procesa i time ostvarila prednost u odnosu na ostale zemlje? Zašto Hrvatska ne bi jednom u povijesti bila predvodnik novih trendova umjesto da vječito ekonomski i društveni kaska za ostatkom Europe?
Okvirne financijske efekte još treba utvrditi, ali struktura gospodarstva RH jasno govori da bi multiplikativni efekti bili veći nego u drugim zemljama. Turistička zemlja s velikom poljoprivrednom regijom tvori idealne uvjete za širenje pozitivnih učinaka. Ti pozitivni učinci bi se prelili čak i na javni sektor. Za pretpostaviti je da će država uvesti velike trošarine na kanabis, kao i na duhan ili alkohol. Zašto te trošarine ne bi bile namjenske, u smislu da se tim trošarinama direktno financiraju određene javne funkcije?
Znanstveno je dokazano da kanabis ima pozitivne učinke na olakšavanje simptoma kod teških bolesnika. Lijekovi za mučninu, bol, depresiju i smirenje su relativno skupi, a pripravci od kanabisa nude efikasnu i jeftinu alternativu. Istodobno bi to bio poticaj i za farmaceutsku industriju koja bi time ostvarila komparativnu prednost na strane farmaceutske kompanije čije države će kaskati s legalizacijom marihuane.
Većini kroničnih bolesnika u Hrvatskoj je kupovina lijekova za suzbijanje simptoma poput boli i mučnine veliki financijski teret, a znanstveno su dokazani i blagotvorni učinci kanabisa na određene psihološke probleme poput PTSP-a. Iz samih trošarina bi se mogli financirati i određeni zdravstveni programi prevencije, kao kampanje za podizanje svijesti o određenim bolestima koje se mogu spriječiti boljim životnim stilom.
Prevencija je jako važna, a namjensko korištenje trošarina za preventivne zdravstvene programe bi posljedično smanjilo buduće troškove već prezaduženog javnog zdravstva.
Dakako, ovo je samo površno promišljanje o gospodarskim efektima legalizacije marihuane i očekujem da će javna rasprava iskristalizirati još više učinaka. Ali kod legalizacije kanabisa nije pitanje hoće li Hrvatska legalizirati kanabis, jer će se to dogoditi u cijeloj EU tijekom vremena, nego hoće li Hrvatska biti predvodnik u legalizaciji kanabisa i time ostvariti vremensku prednost koja će gospodarstvu omogućiti da razvije komparativnu prednost u odnosu na druge zemlje koju će potom iskoristiti za gospodarski rast.