Piše: Mario Nakić
Photo: Facebook
5.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Facebook
5.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Ako ste već odlučili da ćete glasati za Amsterdamsku koaliciju na predstojećim izborima za Europski parlament, možete li objasniti što očekujete od njihovih kandidata nakon izbora? Znate li u kojoj će grupaciji u EU parlamentu biti, koje će vrijednosti zastupati?
Riječ je o koaliciji sedam političkih stranaka (ispričavam se ako sam slučajno neku zaboravio, možda ih ima i više), od kojih je jedna deklarativno liberalna (GLAS), dvije su regionalne prilično mutne ideološke pozicije (IDS i PGS), tri socijaldemokratske (Demokrati, Hrvatski laburisti i HSU) i HSS u kojem realno ne znaš tko pije, a tko plaća.
Jozo Radoš, europarlamentarac iz GLAS-a član je grupacije ALDE (Liberali i Demokrati Europe). Ivan Jakovčić, europarlamentarac iz IDS-a, također je u ALDE-u. Pretpostavljam da će kandidati iz ove dvije stranke htjeti ostati dio liberalne grupacije u EU parlamentu. Ali što je s ostalima? Kandidati iz Mrsićevih Demokrata, Hreljinog HSU-a i laburisti sigurno neće u ALDE jer se ideološki ne uklapaju, njihova prirodna asocijacija je S&D (Socijalisti i demokrati).
A tek kad dođemo do HSS-a stvar postane komplicirana. Još uvijek su službeno dio EPP-a (desni centar u EU parlamentu, grupacija u kojoj je HDZ) i dobar dio njihovog članstva je prilično desno orijentiran. Njihovi gradski, županijski i općinski vijećnici diljem Hrvatske koaliraju s HDZ-om ili HSLS-om, a šef stranke Krešo Beljak je deklarirani ljevičar i, prema vlastitoj izjavi, nije baš fan liberalizma, pogotovo kad je riječ o ekonomiji. HSS-ov kandidat za EU parlament Zoran Bahtijarević izjavio je kod Stankovića da se nada kako će njegova stranka prijeći iz EPP-a u Zelene, a Zeleni su još ljevije od S&D-a.
Snažno lijeva pozicija Zelenih bila bi zapravo prirodna pozicija Beljakove stranke. Ali kako se to uklapa s GLAS-om? Kako je uopće jedna liberalna stranka pristala ući u predizborni savez s ljudima koji pljuju liberalizam? Jesu li u ALDE-u svjesni što Amsterdamska koalicija sa sobom nosi? Ti ljudi idu na zajedničkoj listi, to nije nekakva lista za hrvatski parlament pa da je bitno rušiti HDZ.
Riječ je o zajedničkoj listi ideološki različitih, pa čak i suprotstavljenih ljudi, koji imaju samo jedan cilj: prijeći prag. I što onda?
Ako jedna osoba s njihove liste uđe u EU parlament, a to im ankete trenutno predviđaju, u čiju će ona grupaciju ući i čije stavove će zastupati? Tog će kandidata izabrati članovi i simpatizeri svih 7 stranaka, i svi oni će od te osobe imati nekakva očekivanja. Ako ta osoba bude Valter Flego, hoće li on zastupati stavove liberala, socijaldemokrata ili zelenih? Te tri grupacije nisu slučajno zasebne u EU parlamentu, one su zasebne zato što su ideološki različite, imaju različita načela i prioritete te često glasaju suprotstavljeno.
Možda je to razlog zašto gospodin Flego nije htio odgovoriti na pitanja koja sam postavio svim značajnijim listama, pa i njegovoj. Vjerojatno ne može na njih odgovoriti jer bi svakim odgovorom naljutio dio glasačkog tijela Amsterdamske koalicije.
Koji je onda smisao takve liste? OK, shvaćam, oni razumiju da nijedna od tih stranaka ne bi zasebno vjerojatno prešla prag pa se nadaju da će ovako ući s jednim ili dvoje kandidata. To bi bilo OK da je riječ o ideološki i politički srodnim strankama. Ali one čak ni deklarativno nisu srodne. Imaju zajedničko samo jedno načelo, a to je protiv HDZ-a, ali ovo nisu hrvatski parlamentarni nego europarlamentarni izbori pa HDZ nije ni najmanje bitan.
Jasno je, kako god da okrenete, riječ je o prijevari birača. To je kao da su Hrvatski suverenisti ušli u koaliciju s Pametnim. Čak bi Ruža Tomašić i Ivica Puljak našli više zajedničkih stavova o pitanjima o kojima se raspravlja u EU parlamentu nego, recimo, Hrelja i Flego. Ali koga briga za načela i principe, liberalizam i socijaldemokraciju, bitna je samo ta fotelja.