Piše: Mario Nakić
25.11.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
25.11.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Hrvatska oporba započela je još jednu sezonu natjecanja u licitiranju minimalne plaće. Lider SDP-a Davor Bernardić još je u ožujku licitirao minimalac na 3.000 kuna, a taj je prijedlog argumentirao detaljnom analizom: "Majke plaču, djeca idu gladna na spavanje". Nitko od novinara se nije tada sjetio da ga ispravi jer minimalac već je iznad 3.000 kuna (naravno, bruto iznos, a u Hrvatskoj se minimalna plaća po zakonu propisuje isključivo u bruto iznosu).
Shvatio je naš Bero naknadno da taj njegov prijedlog ne znači povećanje, nego smanjenje minimalne plaće pa se nakon 6 mjeseci korigirao. Sad predlaže da minimalac bude 60% prosječne plaće. To bi značilo oko 4.800 kuna bruto ili oko 3.600 kuna neto.
Oglasio se i Branko Hrg. Možda ga se sjećate, bio je na čelu HSS-a dok su koalirali s HDZ-om. Nakon smjene s mjesta predsjednika HSS-a Hrg osniva Hrvatsku demokršćansku stranku (HDS). Iako sjedi u Saboru, nismo ga imali prilike mnogo čuti ni vidjeti. Ali, ima sjajan plan za minimalnu plaću.
Hrg je okupio oko sebe cijeli tim ekonomskih stručnjaka da bi pobjedonosno na konferenciji predstavili plan podizanja minimalca na 4.000 kuna "koji ne bi pogodio ni državu ni poslodavce". Kako to izvesti? Na svome Facebook profilu nije htio objasniti nego nas je uputio na FB stranicu njegove stranke. A tamo je objavljeno nekoliko tablica iz kojih se može samo zaključiti da ti ljudi nisu previše pismeni ne samo u ekonomskom, već i u doslovnom smislu.
Klikni na sliku za uvećani pregled
Hrg i njegov stručni tim, naime, vjeruju kako će povećanje plaće na 4.000 kuna (oni misle na neto plaću iako se plaća ugovara u bruto iznosu) značiti povećanje potrošnje i proizvodnje, što bi donijelo veliku korist i privatnom sektoru i državi. To je lijepo zaključivanje, ali ja se pitam otkud su došli baš do tih 4.000 kuna. Zašto ne staviti minimalac na, recimo, 15.000 kuna? Jer ako bi povećanje neto minimalca za 1.400 kuna dovelo do povećanja potrošnje i proizvodnje te poreznih priljeva, zar ne bi onda još veće povećanje neto minimalca, ono za 12.400 kuna, značilo čak 8 puta veće povećanje potrošnje i proizvodnje. A zamislite tek koliko bi se povećala potrošnja i proizvodnja kad bi se minimalac povisio na 150.000 kuna!
Prema tome, slijedeći Hrgovu logiku nema smisla podizati minimalac na samo 4.000 kuna. Osim toga, tko može živjeti od 4.000 kuna? To je ruganje hrvatskim građanima. I Bernardić i Hrg žive od jako lijepe saborske plaće i naknada, s više od 15.000 kuna neto. Neka oni probaju živjeti od 4.000 kuna mjesečno! To je sramota što predlažu.
Liberal predlaže Vladi RH da minimalac povisi, za početak, na 15.000 kuna neto. To bi bio nekakav civilizacijski minimum ispod kojeg se ne bi smjelo ići. Imamo i analizu stručnog tima koja kaže da će 75.000 radnika, koji rade za minimalac, moći trošiti 12.400 kuna više, što će biti dobar vjetar u leđa hrvatskom gospodarstvu i proizvodnji. Država bi time zaradila samo od doprinosa 13,5 milijardi kuna više svake godine. Taj bi se novac onda mogao uložiti u dodatne porodiljne naknade.
Ali nećemo na tome stati. Tih 15.000 kuna nije mnogo, a svatko treba ići na more i kupovati poklone za Božić. Zato predlažemo Vladi RH da božićnica i regres budu obavezni u svim privatnim tvrtkama i da iznose minimalno 10.000 kuna.
I to još nije sve! Mislim, kad već kopiramo politiku Roberta Mugabe, onda je treba iskopirati do kraja. Zato zahtijevamo hitno uvođenje zabrane otpuštanja radnika. Tako će radnici u Hrvatskoj konačno biti zaštićeni jer poslodavac ih neće smjeti otpustiti ni pod kojim uvjetom.
Mi ne izmišljamo toplu vodu, takva je politika već isprobana u praksi. Ako funkcionira u Venezueli i Zimbabveu, funkcionirat će i kod nas.