Iako je Konzervativna stranka osvojila najviše glasova i zastupničkih mjesta na parlamentarnim izborima u UK, nema potrebnu većinu za samostalno formiranje vlade. Torijevci su prisiljeni koalirati sa sjevernoirskom unitarističkom strankom DUP koja je omražena u široj javnosti zbog homofobije i mnogih drugih kontroverznih stavova, ali nijedna druga parlamentarna stranka ne želi koalirati s konzervativcima. Još prije 7 tjedana ankete su konzervativcima davale prednost od 20 postotnih poena u odnosu na laburiste, no ta se prednost istopila te sada svi upiru prstom u premijerku Theresu May koja je uistinu vodila prilično autoritarnu i individualnu kampanju ne obraćajući pozornost na upozorenja njenih stranačkih kolega.
May je napravila neke jako loše poteze, kao što je regulacija i špijunaža građana na društvenim mrežama, ali čini se da joj birači nisu to zamjerili koliko su joj zamjerili rezanje socijale. May je smanjila javnu potrošnju kroz uštede na državnim službama i socijalnoj pomoći. S druge strane, vođa laburista Jeremy Corbyn je najavio da će on prekinuti kompletan program uštede i na to su se mnogi birači zakačili, pogotovo mladi kojima štednja baš i ne zvuči privlačno. Kako piše Andrew Grice za Independent, mnogi su birači u Corbynovim obećanjima vidjeli nadu. S druge strane, May im je nudila samo odricanja. Britanci žele prekinuti odricanja i štednju više nego izaći iz EU. Oko napuštanja EU, zapravo, još nisu načisto sami sa sobom.
Nakon nedavnih terorističkih napada u Londonu May se našla na udaru kritičara jer je smanjila broj policajaca. Sve je odluke donosila na svoju ruku pa su je zamrzili i mnogi stranački kolege. Nakon ovakvih izbornih rezultata ona će ostati premijerka, ali je pitanje koliko će nova vlada trajati te kad će se održati novi izbori na kojima ona sigurno neće dobiti potporu svoje stranke.
Britanci se nalaze u nezahvalnom položaju jer nemaju više pravih državnika na političkom tržištu. Torijevci nisu imali dobrog vođu još od Margaret Thatcher, a laburisti nakon Tonyja Blairea. Podsjetimo, Blaire je pokrenuo novu lijevu politiku koja se bazira na liberalnom kapitalizmu, a takvu su politiku preuzeli i mnogi drugi zapadnoeuropski ljevičari, no Corbyn se vratio populističkim idejama usmjerenim protiv tržišne ekonomije. U tome i je najveća opasnost iznenađujuće dobrog rezultata laburista na ovim izborima. Iako britanska ekonomija funkcionira jako dobro, konzervativci očito nisu uspjeli na pravi način predstaviti uspjehe svoje ekonomske politike široj masi.
Zbog njenog odnosa prema pravu na privatnost građana mislim da je dobro što May nije ostvarila željeni rezultat, nadam se da će je torijevci smijeniti s vrha Konzervativne stranke, samo je pitanje imaju li osobu koja bi bila dorasla zadatku budući da Britaniji slijedi težak proces izlaska iz Europske unije, a mogao bi biti popraćen vremenski ograničenim krizama koje će samo produbiti nezadovoljstvo. Bit će tu još svega, a nisu isključeni ni novi parlamentarni izbori do kraja godine.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora