Ribić manipulira podacima: Što stoji iza rasta plaća javnog sektora u Bugarskoj?
Piše: Mario Nakić 21.10.2019. Prosječna ocjena čitatelja: 5
Ribić manipulira podacima: Što stoji iza rasta plaća javnog sektora u Bugarskoj?
Piše: Mario Nakić 21.10.2019. Prosječna ocjena čitatelja: 5
Već smo navikli da najpoznatiji hrvatski sindikalist i borac za privilegije bogatih i privilegiranih Vilim Ribić obmanjuje javnost iznoseći laži i manipulacije. Tu tradiciju nije prekinuo ni na nedavnoj konferenciji za medije, kada je uspoređivao Hrvatsku s nekim drugim zemljama Nove Europe. Plaće javnog sektora u Hrvatskoj nisu dovoljno rasle, tvrdi Ribić, a kao dokaz tome prilaže rast plaća javnog sektora u Bugarskoj - za preko 100 posto.
Istina je da su plaće javnog sektora u Bugarskoj tijekom proteklih godina rasle preko 100 posto, međutim to je samo djelić istine. Ribić je mudro prešutio ono bitno - kako i zašto je došlo do tolikog rasta plaća javnog sektora u Bugarskoj.
Naime, Bugarska ima PDV 20 posto niži od Hrvatske. Najviša stopa PDV-a u Bugarskoj iznosi 20 posto, a za određene proizvode i usluge PDV je snižen na 9 odnosno 0 posto.
To je tek početak. Porez na dohodak u Bugarskoj iznosi 10 posto. Nevjerojatno, ha? Pazite sad ovo. Porez na dobit za bugarske tvrtke, bez obzira na veličinu i ostvarene prihode - 10 posto.
U takvim uvjetima sasvim je logično da je Bugarska prilično brzo izašla iz krize. Ekonomska kriza u Bugarskoj trajala je svega dvije godine (2009-2010), a u Hrvatskoj sedam godina (2009-2015). Dok je bugarsko gospodarstvo proživljavalo svojevrsni procvat, hrvatsko gospodarstvo je stenjalo. Naravno, dobar dio zasluga otpada na skupu državu i poreznu represiju. Lako je bilo ostvariti rast plaća od 100 posto dok je gospodarstvo raslo. U isto vrijeme dok su rasle plaće u bugarskom javnom sektoru, istom brzinom rasle su i plaće u bugarskom privatnom sektoru.
Bugarska je danas jedna od rijetkih europskih zemalja gdje je plaća u javnom sektoru veća od plaće u privatnom sektoru. I Hrvatska je među tim rijetkim zemljama. Ali razlika između plaća u javnom i privatnom sektoru je u Bugarskoj samo 6 posto, a u Hrvatskoj 13 posto, s time da će se sljedeće godine, kad sve najavljene Plenkovićeve mjere budu provedene, ta razlika u Hrvatskoj sigurno povećati na više od 15 posto.
Ako se promatra visina plaće javnog sektora u odnosu na privatni sektor, onda je Hrvatska već sada uvjerljivi prvak Europske unije.
Najveća razlika između ekonomija Bugarske i Hrvatske je u poreznom opterećenju rada, poslovanja i trgovine. Ta je razlika ogromna. Hrvatska je u odnosu na Bugarsku ultrarepresivna država, naša država puno više košta i to je najveća kočnica za rast plaća. Vlada može dekretom povisiti plaće u javnom sektoru, kao što to i čini, daleko iznad mogućnosti našeg gospodarstva, ali takve odluke neće ubrzati rast gospodarstva niti poboljšati uvjete poslovanja i rada u Hrvatskoj. Upravo suprotno, dovest će do daljnjeg rasta cijena, a privatni sektor to neće moći pratiti pa će većina biti još siromašnija i nastavit će se masovno iseljavanje.
Nitko nema ništa protiv povećanja plaća bilo koga, pa tako i javnih službenika. Kamo sreće da svima plaće porastu za 200 posto. Ali ekonomija je puno kompleksnija, državi novac ne pada s neba i svako povećanje javne potrošnje netko mora platiti. Zašto ne probamo poput drugih država, pa tako i Bugarske, otpustiti poreznu represiju i onda gledajmo kako se plaće realno povećavaju? Što kažete na to?
Podijeli s prijateljima
Ocijeni članak
Sadržaj Liberala mogu ocjenjivati samo registrirani članovi. Učlanite se ovdje.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo: učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.