Popularni sindikalist Vilim Ribić je sinoć u HRT-ovoj emisiji "Otvoreno" izjavio kako bi u Hrvatskoj "trebalo biti nešto kao što imaju SAD, Švicarska, Švedska, Belgija i druge zemlje, a to je da oni koji nisu članovi sindikata, a na neki način uživaju blagodati rada tog sindikata, uplaćuju možda ne članarinu, ali barem pola ili dio te članarine".
Ribić nije bio posve iskren ili nije dovoljno informiran o sindikalnim članarinama u državama na koje se poziva. Nisam provjeravao stanje u svakoj državi koju je naveo, ali možemo se zadržati na njegovom prvom primjeru - Sjedinjene Američke Države.
U SAD-u je uistinu bila praksa više desetljeća, koju je čak i Vrhovni sud potvrdio 1977. godine, a to je da države mogu donijeti zakon o prisilnoj naplati članarine sindikata državnih službenika onim službenicima koji nisu njegovi članovi. Međutim, ta je praksa ukinuta odlukom Vrhovnog suda u slučaju Janus vs. država Illinois 2018. godine.
Mark Janus je socijalni radnik koji se nije slagao sa stavovima sindikata državnih službenika AFSCME u njegovoj državi Illinois. Tvrdio je da su oni političko tijelo koje je dobilo ekskluzivu na zastupanje svih državnih službenika u toj saveznoj državi i da su im stavovi često politički motivirani, zato se odbio učlaniti. Međutim, bez obzira na to, sindikat mu je automatski skidao svoju članarinu s plaće kao da je njegov član. Janus je potražio pravnu zaštitu i našao ju je u libertarijanskim organizacijama za ljudska prava te su zajedno podigli tužbu protiv sindikata koja je dobila svoj epilog na Vrhovnom sudu SAD-a.
U svojoj odluci, koja je donesena tijesnom većinom (5:4), Vijeće Vrhovnog suda je zaključilo da je Janusu povrijeđeno pravo na slobodu govora jer je bio prisiljen financirati politički govor s kojim se ne slaže. Također, sud je zaključio da države ne smiju zakonom obvezivati javne službenike da financiraju sindikat čiji nisu članovi.
"Prema zakonima države Illinois, javni službenici su obavezni subvencionirati rad sindikata, čak i ako se odluče ne učlaniti u sindikat ili ako se snažno protive stajalištima koje sindikat zastupa. Zaključujemo da takav aranžman krši pravo na slobodu govora građana prisiljavajući ih da subvencioniraju privatni govor s kojim se ne slažu", napisao je sudac Samuel Alito u ime većine u vijeću.
"Ima nas mnogo, koji smo bili prisiljeni plaćati politički govor i političke pozicije s kojima se ne slažemo, samo da bismo mogli zadržati svoja radna mjesta. Ovo je pobjeda za sve nas. Pravo da kažemo 'NE' sindikatima je jednako bitno kao i pravo da im kažemo 'DA'. Konačno su naša prava obranjena", izjavio je Janus nakon presude.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora