Piše: Mario Nakić
10.12.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
10.12.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Kalifornija, kao najmnogoljudnija država SAD-a i ekonomski div, još od 1990-ih je predvodnik u tehnološkim inovacijama. Ali posljednjih 10-ak godina kalifornijske vlasti, vođene ideologijom ljevice, nameću politike masivnih regulacija na biznise i osobne slobode - zbog onoga što nazivaju "društvena pravda", uvode sve veće poreze na dohodak, dobit i imovinu, zbog klimatskih promjena reguliraju posao i život do najsitnijih detalja, a sada zbog covida forsiraju i novi lockdown.
Tako je Kalifornija, od najpoželjnije države za život, postala država koju sve više poznatih osoba napušta u potrazi za većom slobodom. Nedavno je popularni youtuber Joe Rogan preselio u Teksas, a sada je to isto učinio i Elon Musk, CEO kompanija Tesla i SpaceX te drugi najbogatiji čovjek svijeta.
"Ako momčad predugo pobjeđuje, ima tendenciju postati samozadovoljna, malo povlaštena i tada prestane osvajati prvenstvo. Kalifornija predugo pobjeđuje", rekao je Musk na summitu Wall Street Journala, izražavajući svoje nezadovoljstvo kalifornijskim regulatornim okruženjem.
Musk, koji se ove godine sukobio s regulatorima u Fremontu u Kaliforniji i ovog tjedna u Brandenburgu u Njemačkoj, rekao je da vladu smatra "monopolom koji ne može bankrotirati". Također je rekao da su "propisi postali besmrtni" i da bi vlada trebala više razmišljati o njihovom uklanjanju, a ne samo o donošenju novih pravila.
"Sve što vlada treba učiniti za biznis je da se makne s puta", istaknuo je.
Iako se on osobno preselio, njegove tvrtke ostaju (zasad) i dalje u Kaliforniji.
"Prije svega, Tesla i SpaceX očito imaju masivne operacije u Kaliforniji. Zapravo, vrijedi napomenuti da je Tesla posljednja automobilska tvrtka koja još uvijek proizvodi automobile u Kaliforniji. SpaceX je posljednja zrakoplovna tvrtka koja još uvijek ima značajnu proizvodnju u Kaliforniji", rekao je. "U Kaliforniji je nekada bilo preko desetak tvornica automobila. A Kalifornija je nekad bila središte zrakoplovne proizvodnje! Moje su tvrtke posljednje dvije preostale..."
Musk je također primijetio da, iako je Kalifornija na neki način sjajna, misli da su Silicijska dolina i Bay Area "prevelik utjecaj u svijetu", koji će vjerojatno biti smanjen kao rezultat pandemije koronavirusa, koja je pokrenula neke ulagače i rukovoditelje da odsele i prisilila tvrtke da smisle kako upravljati udaljenom radnom snagom.
Međutim, Musk je primijetio, "Društvene su mreže još uvijek usredotočene na Silicijsku dolinu. Moramo biti zabrinuti zbog moždanih virusa. Znate, samo memovi koji vrlo brzo putuju kroz društvene mreže koji mogu biti ili ne moraju biti točni. Želimo potaknuti zdrav dijalog. Ako postoji netko tko želi ušutkati jednu ili drugu stranu rasprave, tome bismo se trebali oduprijeti."