Piše: Liberal.hr
Photo: EP/obrada
23.3.2025.
Piše: Liberal.hr
Photo: EP/obrada
23.3.2025.
Europska komisija, izvršno tijelo Europske unije, svoju ulogu u međunarodnim odnosima definira kao osmišljavanje razvojne politike i pružanje pomoći nacionalnim vladama. Komisija bi također trebala priznati ulogu koju igra u antagoniziranju američkih korporacija na svjetskoj sceni, piše novinar Jack Nicastro u članku koji je objavio časopis Reason.
Glavna uprava Komisije za tržišno natjecanje zadužena je za procjenu spajanja, zabranu tajnih dogovora i praćenje zlouporabe dominantnog položaja na tržištu. Takve zlouporabe, u očima Komisije, uključuju "nametanje nepoštenih nabavnih ili prodajnih cijena, ograničavanje proizvodnje, tržišta ili tehničkog razvoja i primjenu različitih uvjeta na ekvivalentne transakcije". Samo po toj posljednjoj osnovi, Komisija je pokrenula najmanje pet velikih tužbi protiv američkih tvrtki tijekom administracije predsjednika Joea Bidena.
Meta je u studenom 2024. kažnjena s više od 817 milijuna dolara zbog povezivanja Facebooka i Facebook Tržnice (Marketplace). U ožujku je Apple kažnjen s oko 1,84 milijarde dolara jer je spriječio programere aplikacija za streaming glazbe da informiraju korisnike iPhonea o jeftinijim uslugama streaminga na App Storeu. (Spotify, a ne Apple Music, čini 56 posto europskog tržišta streaminga glazbe.) Intel je kažnjen s 384 milijuna dolara zbog uvjetnih rabata i ograničenja koja se odnose na prodaju računala s x86 CPU-ima u rujnu 2023. godine.
U srpnju 2024. Apple je bio primoran podijeliti svoju tehnologiju mobilnog novčanika s konkurentima uz kaznu od 5 posto svojih dnevnih prihoda za svaki dan neusklađenosti. Amazonu je prijetila kazna do 10 posto godišnjeg prihoda tvrtke zbog korištenja nejavnih podataka za svoje maloprodajno poslovanje dvije godine ranije. Opći sud EU-a je tek nedavno poništio kaznu od 1,53 milijarde dolara koju je Komisija nametnula Googleu pod optužbom da je tvrtka "antikonkurentno pogodovala" vlastitoj razmjeni oglasa.
Ovaj nesveobuhvatan popis isključuje aktivne istrage protiv američkih tvrtki kao što je ona protiv Microsofta zbog povezivanja Teamsa i Officea 365. Također su isključene one tužbe protiv američkih tehnoloških tvrtki na temelju Opće uredbe o zaštiti podataka, kao što je kazna od 324 milijuna dolara koju je Uber pretrpio u kolovozu 2024. zbog navodnog prijenosa osobnih podataka o europskim vozačima u SAD bez dovoljne zaštite.
Izvlaštenje milijardi dolara iz američkih poduzeća je štetno i hirovito. Građani EU imaju korist od američkog tehnološkog sektora; izvlačenje kapitala iz američkih tehnoloških tvrtki ostavlja im manje sredstava za istraživanje i razvoj, sprječavajući daljnje inovacije. Europska unija treba prestati kažnjavati američke tvrtke koje nadmašuju svoje europske kolege, zaključuje Reason.