Piše: Mario Nakić
17.4.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Piše: Mario Nakić
17.4.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
"Sad, kad je podrška Obami opala u anketama, gledajte kako će krenuti s novim napadima na Libiju ili Iran. Očajan je", objavio je Donald Trump prije nekoliko godina na Twitteru.
Je li to bilo upozorenje Amerikancima i svijetu kako će se on ponašati kad bude predsjednik?
Trump je još prije nekoliko tjedana imao u anketama najslabiju podršku od svih američkih predsjednika na početku mandata izmjerenu u zadnjih 100 godina. A onda odjednom, nakon raketnog napada na Siriju, popularnost mu je počela rasti. Nastavio je s "majkom svih bombi" u Afganistanu i prijetnjama upućenim Sjevernoj Koreji, a popularnost je nastavila rasti.
Klikni na sliku za uvećani pregled
Nije nimalo čudno kad voditelji tradicionalno desničarskog Fox Newsa u jutarnjem programu aplaudiraju i slave bombardiranje Afganistana niti je čudno što Ted Cruz, Trumpov protukandidat u utrci za republikansku nominaciju za predsjednika i jedini republikanski kandidat koji je do samog kraja odbio podržati Trumpa za predsjednika, sad hvali Trumpove ratne igre.
Zanimljivo je to što su i oni mainstream mediji, koji su konstantno i svakodnevno bljuvali vatru po nedavno izabranom američkom predsjedniku, nakon napada na Siriju, promijenili retoriku i sad o njemu pišu i govore uglavnom pozitivno. Čak i oni mediji koji su s njim bili u otvorenom sukobu, kao što su CNN, NY Times itd. Pa ni hrvatski mainstream mediji, koji su do napada na Siriju bili redovito kritički nastrojeni prema Trumpu (Index, Jutarnji...), isto su promijenili priču. Trumpu je napokon krenulo!
Ispada da moraš napasti raketama drugu zemlju, baciti najrazorniju bombu koja postoji i prijetiti nuklearnim ratom da bi te ljevičari zavoljeli.
Uz demokratsku parlamentarku Tulsi Gabbard (koja je zbog svoje antiratne politike već dobila "po prstima" od vodstva svoje stranke), jedini poznati političari koji kritiziraju Trumpove ratne igre su libertarijanci u Republikanskoj stranci koji mu i inače nisu uvijek potpora. Trump je nakon napada na Siriju izgubio i neke popularne konzervativce koji su ga dosad svesrdno podržavali (Alex Jones, Michael Savage, Paul Joseph Watson, Milo Yiannopoulos, Ann Coulter...).
Kad se sve zbroji i oduzme, Trumpu ovakva ratnohuškačka retorika i uloga čvrstog vojnog vođe, svjetskog policajca koji "kažnjava zlikovce" prilično odgovara. Iz PR gledišta, bio bi lud da stane i pokuša dogovoriti mirno rješenje. I zato se bojim da ovo divljanje neće tako lako prestati.