Sjećate se kako su još prije par godina mediji cvilili o "izrabljivanju" radnika na Jadranu gdje rade teške poslove za nisku plaću? E, pa situacija se promijenila i sada su ti isti "teški" fizički poslovi, poput kuhanja, posluživanja gostiju i pospremanja soba u hotelima i apartmanima, postali bolje plaćeni od mnogih intelektualnih radnika.
Prema pisanju Novog lista, plaće spremačica na Jadranu variraju od 5.500 do 10.000 kuna. Pogađate, opet kukanje:
"Cijena sata čišćenja apartmana na Opatijskoj rivijeri iznosi od nekih 65 do 75 kuna, a prema informacijama s terena, ona se u Dubrovniku popela na 100 kuna po satu.
Cijena fizičkog rada premašila je cijenu većine intelektualnih usluga i zato oni koji su se godinama školovali i završavali fakultete s pravom govore o tom kaosu na tržištu rada na kojem fizikalci zarađuju znatno više, a stručnost i obrazovanje nije cijenjeno, odnosno potpuno je neadekvatno plaćeno."
Eto, nikako ne valja. Kad je fizički rad slabije plaćen - onda je to izrabljivanje. A kad je bolje plaćen od intelektualnog rada - onda je to nepošteno prema onima koji su studirali. I uvijek je tržište krivo, koje je ovaj put, kako novinari tvrde, "podivljalo".
A zapravo, nema nikakvog divljanja, to su sasvim normalni tržišni procesi. Kada neke usluge nedostaju, onda tim uslugama raste cijena. Kad je nekih usluga previše u ponudi, onda im pada cijena. Jednostavno, da jednostavnije ne može biti!
Činjenica je da su mnogi sezonci iz Hrvatske proteklih godina otišli raditi u inozemstvo jer tamo mogu zaraditi više pa je došlo do nestašice takvih poslova na Jadranu. Sad će se ta mjesta popuniti radnicima izvana, ali će im i cijena rada porasti, što je sasvim OK. A ova kukanja o navodnoj ugroženosti intelektualnih radnika su čista glupost. Ako ste završili neki fakultet i ne možete biti produktivniji od nekoga bez škole, to je isključivo vaša krivnja.
Drugi problem koji su novinari sada pronašli su spremačice koje rade na crno. Zamislite to! Varaju našu poštenu državu! Skandal! A ja bih postavio protupitanje: zašto da se prijave, pa da im država odmah sjedne na račun jer bi morale prijaviti puno radno vrijeme kao direktorice i "direktorski minimalac" iako realno nemaju posla niti potrebe raditi 40 sati tjedno. Ali bi morale plaćati doprinose i poreze kao da rade toliko. Tko bi se normalan prijavio na njihovom mjestu?
Ovakve vijesti su zapravo dobre i nema razloga za kukanje. Neka ljudi zarađuju koliko mogu, te cijene nisu previsoke jer i njihov rad košta. Ovakvi pomaci na tržištu bi mogli privući i mnoge od onih koji su proteklih godina odselili u inozemstvo, da se vrate u Hrvatsku. Ima posla i mogućnosti dobre zarade za sve, samo treba imati dobre volje.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora