Piše: Mario Nakić
16.5.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
16.5.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Sigurno ste puno puta čuli mit o strancima i stranom kapitalu koji tu dolazi da nas porobi, o stranim ulagačima koji zatim "izvlače kroz profit novac iz Hrvatske", o stranim izrabljivačima kojima Hrvati služe kao jeftina radna snaga? Ja sam tijekom zadnjih 20-ak godina toliko puno puta čuo jednu te istu priču iz raznih izvora - od političara, novinara, komentatora na društvenim mrežama. Imamo u parlamentu i stranku kojoj raste popularnost upravo na tom i sličnim mitovima.
Nikada mi nisu bili jasni ljudi koji vjeruju u to. Još u mladosti kad sam to čuo, iako nisam imao blage veze o ekonomiji, bilo mi je pomalo čudno zašto smo toliko skeptični prema ljudima koji bi tu eventualno uložili neki kapital, svejedno za što - i kreirali nova radna mjesta gdje će domaće stanovništvo zarađivati svoje plaće. Ako želimo više radnih mjesta i rast plaća - ovo je sad obična zdrava logika - trebali bismo privlačiti, a ne odbijati svaku zainteresiranu osobu s kapitalom, bez obzira otkud dolazi. Ali mnogi u Hrvatskoj ne misle tako pa ćete uz riječi "strani kapital" sigurno većinom čuti jako negativne komentare.
S druge strane, naši radnici i tražitelji posla ipak preferiraju strane poslodavce. Novo istraživanje portala MojPosao pokazuje da su u Hrvatskoj najpoželjniji poslodavci njemački trgovački lanci - dm, Lidl i Müller.
Ispitano je 10.000 ljudi. Gotovo četvrtina ispitanika kao presudan faktor bira harmonične odnose na radnom mjestu, a otprilike isto toliko ispitanika izabralo je sigurnost radnog mjesta. Na trećem mjestu je prilika za napredak u struci, a visina plaće tek je četvrta po redu (presudni faktor za samo 18 posto ispitanika).
Tvrtka dm najpoželjniji je poslodavac za ispitanike svih kategorija, neovisno o stupnju obrazovanja, spolu, dobnoj skupini i mjestu stanovanja. Među onima sa završenom srednjom školom na drugom mjestu je Lidl, dok je onima s višom ili visokom školom druga tvrtka Rimac automobili.
Više od trećine ispitanih želi raditi u privatnoj tvrtki u stranom vlasništvu. Na drugom mjestu su državne institucije (najpoželjnije za petinu ispitanika), na trećem mjestu je strana institucija (16 posto ispitanika), a na četvrtom je državna tvrtka (14 posto ispitanika).
Dakle, ili se nešto bitno promijenilo u našem mentalitetu ili smo u stvarno šizofrenoj situaciji jer ako imamo fobiju od stranog kapitala, a u isto vrijeme želimo raditi kod stranog poslodavca, onda imamo problem. Jesu li to ti "izrabljivači koji isisavaju novac kroz profit"? Ja kažem, da ih je bar više.