Piše: Mario Nakić
8.3.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
8.3.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Sa svakim imigrantskim valom u Europi dolazi i niz lažnih vijesti kojima se javnost obasipa sa svih strana. Lažne vijesti s desna, usmjerene protiv imigranata, obično se usredotočavaju na njihove kriminalne aktivnosti ili ponašanje, tako da izvuku jedan pojedinačni slučaj i onda ga generaliziraju, s time da čak i taj slučaj navodnog kriminalnog ponašanja zna biti potpuno izmišljen. Takve, desničarske lažne vijesti, redovito se fact-checkaju i pobijaju u svim mainstream medijima.
Međutim, i sami mainstream mediji sudjeluju u širenju propagande i lažnih vijesti skoro na isti način kao i ekstremna desnica. Njihove lažne vijesti ne prolaze nikakvu provjeru istinitosti, čime Googleovi i Facebookovi fact-checkeri pokazuju vlastitu pristranost. Primjer jedne od takvih vijesti je ona o izbjeglištvu Hrvata i Grka tijekom Drugog svjetskog rata na Bliskom istoku. Index je jučer objavio članak naslovljen "Hrvati i Grci su jednom također bili izbjeglice u Siriji, Jordanu i Egiptu", što bi trebalo imati emotivni utjecaj i ukazati valjda na potrebu da se sada Hrvati i Grci oduže njima.
Istina je da su mnogi stanovnici Europe pod najezdom nacističkih okupatora spas potražili u Siriji, Egiptu i Jordanu, ali Index je pritom prešutio jednu itekako bitnu informaciju vezanu za tu vijest, koja baca potpuno drugo svjetlo i čini njihov članak besmislenim. Ni Sirija, ni Egipat, ni Jordan nisu tada bile potpuno samostalne države. Sirija je bila francuski protektorat, a Jordan i Egipat britanski. Odluka o prihvatu europskih izbjeglica, dakle, uopće nije bila stvar naroda tih zemalja jer njih nitko nije ništa pitao. To je bila odluka njihovih vladara, a to su bili Britanci i Francuzi. Slaveći takve događaje novinari nesvjesno slave imperijalizam i kolonijalizam.
Postoje neke teme u kojima skoro svaki novinar postaje politički aktivist i automatski se baca u rov gađajući javnost što gorim dezinformacijama i poluinformacijama, samo kako bi izazvao što snažnije emocije i regrutirao nove aktiviste za svoj cilj. To vrijedi i za ljevičarske i za desničarske medije, a teme u kojima se to redovito događa su feminizam, imigracija, klimatske promjene, gej prava i katoličanstvo. Kad čitate članke vezane za neku od navedenih tema, dobro pazite i provjerite svaku vijest u više različitih izvora kako biste dobili što potpuniju informaciju jer skoro svaki medij je sklon prešutjeti one informacije koje nisu u korist njihovom cilju.
Sasvim je moguće biti pro-immigration bez populističkog širenja dezinformacija ili poluinformacija poput ove o izbjeglištvu Europljana na Bliskom istoku. Držite se činjenica i pokušajte dati potpune informacije. U protivnom, nemojte se čuditi što javnost nema povjerenja u mainstream medije ili kad raste popularnost ekstremizama.