Piše: Mario Nakić
11.1.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
11.1.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Slovenska znanstvenica Tanja Porčnik, koja sudjeluje u godišnjem istraživanju "Human Freedom Index", napisala je članak za portal Otvoreno.hr u kojem zaključuje kako se stanje ljudskih sloboda u Hrvatskoj enormno popravlja i kako je Hrvatska sada "među najslobodnijim zemljama svijeta". Primijetio sam da ima ljudi na društvenim mrežama koji su tome povjerovali, ali malo tko može zadržati ozbiljnu facu na licu dok čita kako se u ovoj zemlji poboljšava stanje ljudske slobode. Zašto? Pa jednostavno, zato što vidimo da u stvarnosti nije baš tako.
Cato i Fraser su instituti koji rade ozbiljan posao i njihova istraživanja se svakako trebaju uzeti ozbiljno u obzir, ali analiza gospođe Porčnik je školski primjer manipulacije brojkama i činjenicama. Da, ako uspoređujemo stanje slobode u Hrvatskoj s Kosovom, BiH ili afričkim zemljama, onda Hrvatska zbilja je predvodnik progresa. Tako je to ispalo u njenoj analizi. Ali Hrvatska nije članica Nesvrstanih, nije članica BRICS-a niti neke lige afričkih zemalja (barem zasad). Hrvatska je članica Europske unije, a među zemljama EU, čak i prema istraživanju gospođe Porčnik, Hrvatska je treća odozada ili 25. od 28 zemalja. To baš i nije "među najslobodnijim zemljama". A tu "sitnicu" je vješto izbjegla spomenuti jer se ona baš i ne uklapa u priču o ogromnom poboljšanju uvjeta u Hrvatskoj.
Dakle, stvar je samo u tome gdje se vidimo i s kime se želimo uspoređivati. Ako se vidimo među zemljama trećeg svijeta, onda nam i ne ide tako loše. Ako se vidimo u EU (gdje službeno i jesmo), onda smo katastrofa.
Nadalje, priču o nekakvom "velikom skoku" Hrvatske na toj ljestvici jako je teško potkrijepiti primjerima iz stvarnog života. Je li itko od vas osjetio da se tijekom zadnjih 5 godina država imalo maknula od gospodarstva, da su otpustile regulacije privatnog sektora, da je poslovanje olakšano? Njen optimistični zaključak kako u budućnosti možemo očekivati još bolje rezultate upućuje na pomisao da ona možda nije dovoljno upućena u stanje u Hrvatskoj, a samim time baca i sumnju na kvalitetu samog istraživanja. Samo u prvih tjedan dana ove godine Vlada je najavila najmanje 4 nove zabrane ili restrikcije koje se odnose na trgovinu i turizam.
Takve manipulativne analize krajnje su štetne za Hrvatsku jer će netko iz vlasti to vidjeti pa će reći: evo, imate i previše slobode. Što još hoćete, pa Hrvatska je među najslobodnijim zemljama svijeta? Treba to sad još malo više izregulirati...Samo nam još to fali.