Čim su krenuli prvi lockdowni diljem svijeta, bilo je jasno da će uslijediti ekonomska kriza. Europska centralna banka i američki FED emitirali su ogromne novčane sume u opticaj kako bi pomogli vladama da isplaćuju ljudima naknade dok ne rade. Budući da je ponuda bila znatno ograničena - zbog lockdowna, zatvorenih granica i drugih restrikcija - ljudi su primali novac koji jednostavno nisu imali gdje potrošiti.
Dodajmo tome i ogromne "poticaje" i subvencije pojedincima u privatnom sektoru, državne narudžbe cjepiva u dovoljnim količinama da zadovolje 10-ak doza po čovjeku, testiranje do besvijesti uglavnom financirano javnim novcem - jasno je da se tijekom protekle dvije godine državna potrošnja znatno povećala u većem dijelu svijeta. Kada državna potrošnja raste, građani će to u pravilu platiti kroz više cijene najpotrebnijih dobara i usluga.
To se zove inflacija. Ona je zapravo porez jer je uzrokovana državnim intervencionizmom. Inflacija je porez koji plaćaju najviše oni siromašniji.
Inflacija je tu, to znamo i sigurno će pogoditi životni standard svih nas. Pitanje je može li država ikako utjecati da je ublaži i spriječiti hiperinflaciju. Odgovor je - može.
Država bi sada trebala bitno smanjiti javnu potrošnju, ukinuti sve subvencije osim onih socijalnih; ukinuti kovid potvrde i odustati od testiranja učenika u školama. Općenito bi trebalo odustati od masovnog testiranja jer na to država baca ogroman novac.
Osim toga, trebala bi smanjiti PDV. Hrvatska ima jednu od najviših stopa PDV-a u Europskoj uniji. Barem tijekom ove krize država bi se mogla odreći većeg dijela PDV-a i smanjiti stopu na 10 posto - za sve proizvode i usluge. To bi bez sumnje ublažilo udar na džepove građana.
Poljska je, recimo, smanjila PDV na plin i struju s 23 na 8 posto i potpuno ukinula PDV na hranu, dizel i benzin. S druge strane, u hrvatskoj vladi uopće ne razmišljaju o smanjenju PDV-a. Umjesto toga, Plenković pokušava kontrolirati cijene na tržištu, što je jako opasno. Po drugi put u zadnja 3 mjeseca Vlada je intervenirala da bi zamrznula cijene goriva na mjesec dana.
Ako to bude taktika vlade - kontrola cijena - i kada skoče cijene struje, plina, a potom i hrane - bit će jako opasno jer kontrola cijena u pravilu dovodi do nestašica potrepština, bujanja crnog tržišta i hiperinflacije.
Nadajmo se da će u Vladi ipak prevladati razum i da će ubrzo shvatiti kako je bolje smanjiti PDV nego zamrzavati cijene. PDV treba smanjiti odmah na sve proizvode i usluge jer sve će ubrzo poskupjeti. Što prije vlada to učini, manje će štete građani osjetiti. To bi bilo i u interesu samog Plenkovića i njegove stranke jer ako inflacija snažno udari životni standard građana, moglo bi doći do prosvjeda i nemira, a to nitko ne želi.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora