Liberal.hr
Liberal.hr
Inflacija u Hrvatskoj opet raste, i dalje među najgorima u Eurozoni

Inflacija u Hrvatskoj opet raste, i dalje među najgorima u Eurozoni

Piše: Mario Nakić
Photo: Freepik
3.7.2025.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Inflacija u Hrvatskoj opet raste, i dalje među najgorima u Eurozoni

Inflacija u Hrvatskoj opet raste, i dalje među najgorima u Eurozoni

Piše: Mario Nakić
Photo: Freepik
3.7.2025.
Prosječna ocjena čitatelja: 5

Godišnja stopa inflacije u Hrvatskoj za mjesec lipanj 2025. prema Državnom zavodu za statistiku iznosila je 3,7 posto i predstavlja porast u odnosu na prethodni mjesec kad je iznosila 3,5 posto.

U isto vrijeme Eurostat vodi svoju statistiku harmonizirane stope inflacije, koja je kudikamo realnija. Po njoj godišnja stopa inflacije u Hrvatskoj u lipnju je iznosila 4,4 posto i isto je blagi porast u odnosu na svibanj kad je bila 4,3 posto.

Hrvatska je i dalje među zemljama Eurozone s najvišom stopom inflacije. Gore od nas su samo Estonija (5,2%) i Slovačka (4,6%). Najnižu stopu inflacije zabilježili su Cipar (0,5%) i Francuska (0,8%). Prosjek Eurozone je 2%, što je također blagi rast u odnosu na prethodni mjesec kad je prosjek iznosio 1,9 posto.

Možemo li pričati već o trećem valu? Moguće, iako se još uvijek nije "zalaufao". Možemo se samo nadati da neće, ali ni ova stopa od 4,4 posto nije nimalo ugodna. Inflaciju bi trebalo smanjiti ispod 2 posto, no to je nemoguće uz ovu vladu koja troši kao pijani milijarder i onda poslije krivi trgovce za probleme koji moraju nastati uslijed prekomjerne državne potrošnje.

Usporedba stope inflacije Hrvatske i cijele Eurozone pokazuje da primarni problem rasta cijena u Hrvatskoj ne dolazi zbog ECB-a nego isključivo hrvatske politike.

Inflacija u Hrvatskoj opet raste, i dalje među najgorima u Eurozoni

Podijeli s prijateljima

Ocijeni članak

Sadržaj Liberala mogu ocjenjivati samo registrirani članovi. Učlanite se ovdje.

Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!

Podrži neovisno novinarstvo: učlani se ili doniraj:
Doniraj svakog mjeseca za rad portala Liberal.hr, izaberi iznos:
Doniraj jednokratno, izaberi iznos:
Za donacije preko m-bankinga, uslikajte barkod i unesite željeni iznos:
Barkod za donacije

O autoru

Mario Nakić
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju, PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora
VIŠE O TEMI:
VIŠE IZ RUBRIKE:

Komentiraj članak

Komentirati na portalu mogu samo registrirani članovi. Učlanite se ovdje.
Mala škola liberalizma
LIBERAL NA DRUŠTVENIM MREŽAMA:
Liberal na Facebooku
Liberal na X-u
Liberal na Instagramu
Liberal na Youtubeu
Netcom