Piše: Mario Nakić
26.5.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
26.5.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Točni rezultati irskog referenduma o ukidanju 8. amandmana koji jamči ista prava embriju kao i majci bit će poznati večeras, ali pro-life aktivisti već su priznali poraz. Dvije različite izlazne ankete s birališta diljem zemlje sinoć su predviđale uvjerljivu pobjedu strane koja je za ukidanje zabrane pobačaja. Jedna je anketa ukazivala da je 69% građana za ukidanje zabrane, a druga da ih je 68%.
Izlazak je, predviđa se, bolji nego na referendumu kojim je legaliziran gay brak i bolji nego na parlamentarnim izborima. Pred sami referendum registrirano je čak 200.000 novih glasača.
Irska ima jedan od najrestriktivnijih zakona o pobačaju među zemljama zapadnog svijeta kojim je za to djelo predviđena kazna do 14 godina zatvora. Pobačaj je dozvoljen samo u slučaju izravne ugroze života majke, a nije dozvoljen čak ni u slučaju silovanja.
Desno-liberalna vlada najavila je da će, u slučaju da narod Irske na referendumu odluči ukinuti 8. amandman Ustava, donijeti novi zakon o pobačaju kojim će ga legalizirati po zahtjevu žene tijekom prvih 12 tjedana trudnoće, a tijekom sljedećih 12 tjedana na liječnički zahtjev.
Pro-life aktivisti već su danas najavili da će organizirati prosvjede kad se u Irskoj počnu otvarati klinike za pobačaje.
Zanimljivo je kako se mišljenje javnog mnijenja promijenilo jer su ankete još prije 8 mjeseci pokazivale da je tada samo 25% Iraca odobravalo pobačaj "na zahtjev". Ista promjena dogodila se i pred referendum o legalizaciji gay braka. Ankete su prvo pokazivale da ga većina Iraca ne odobrava, a onda je na referendumu legalizacija prošla gotovo dvotrećinskom većinom.
Ovaj je referendum još jedan u nizu pokazatelja kako se irsko društvo s većinski katoličkim stanovništvom ubrzano liberalizira. Nakon liberalizacije ekonomije uslijedila je i ona društvena. Čini se kao potpuno suprotan put od onoga kojim ide Hrvatska.
Irce sljedeće godine očekuje još jedan test društvenog liberalizma - referendum o ukidanju kazne za bogohuljenje. Irski Ustav, naime, ima amandman još s početka prošlog stoljeća, koji zabranjuje vrijeđanje osjećaja kršćana. Prošla vlada ga je izmijenila tako da se sada odnosi na vjerske osjećaje svih religija. Aktualni premijer je lani najavio, uz ovaj referendum o pobačaju, i referendum o bogohuljenju za 2019. godinu jer taj članak ustava predstavlja ozbiljno ograničenje slobode govora.