Piše: Hrvoje Marković
26.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Hrvoje Marković
26.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Izborna šutnja je ono razdoblje kada je u zemlji s ustavom zajamčenom slobodom govora i zabranom cenzure zabranjena objava, između ostalog, izjava i fotografija određenih osoba (kandidata i nositelja lista) u sredstvima javnog priopćavanja (koja se od 2004. nazivaju medijima).
Svaki put kada se događaju neki izbori, imamo priliku u medijima slušati apele državnih dužnosnika i političara o obvezi poštivanja takozvane izborne šutnje. Iako njezino kršenje ne povlači kaznene posljedice za većinu izbora jer nisu navedena u zakonima, za današnje izbore članova u Europski parlament propisane su visoke novčane kazne za povredu izborne šutnje: 100.000 do 500.000 kuna za pravne osobe, odnosno 10.000 do 30.000 kuna za odgovornu osobu u pravnoj osobi.
S ozbirom da su ovaj put određene kaznene odredbe, mogli bismo očekivati da će se mediji suzdržati od kršenja tih odredaba, međutim to nije spriječilo niti novinsku agenciju u državnom vlasništvu da objavi fotografiju nositelja liste u vremenu izborne šutnje, prema tome kako bismo onda očekivali da im se u tome ne pridruže Telegram, Večernji list, 24 sata, Nacional i drugi?
Jeste li s prvom rečenicom ovog članka shvatili kako "izborna šutnja" izgleda osobi koja se prvi put s njom susreće i treba li objašnjavati zašto treba ukinuti nepoštivan, neproveden i neprovediv zakon koji krši osnovno ljudsko pravo?