Piše: Mario Nakić
8.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
8.5.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Kad smo pisali o tome kako Hrvatska stoji katastrofalno po učinkovitosti javne uprave, ljevičari to nisu htjeli prihvatiti. Ante Pavić, novinar Faktografa je objavio da to nije točno jer "nije istina da je Hrvatska predzadnja, Hrvatska je na 128. mjestu od 140 zemalja".
Tvrdio je tada da istraživanje Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) nije relevantno jer je riječ o anketnom ispitivanju pojedinih menadžera. Ipak, priznao je da je Hrvatska predzadnja po jednom indikatoru - efikasnosti pravosuđa.
A sada su praktički isto to, što je utvrdio WEF, potvrdili i znanstvenici s Oxforda. Prema indeksu efikasnosti javne uprave (InCiSe) Hrvatska je na 35. mjestu od 38 zemalja. Iza Hrvatske su Rumunjska, Grčka i Mađarska.
Ovaj put ljevica nije više mogla nikako opravdati hrvatski jad. Taj isti Pavić, dakle isti novinar koji je branio javnu upravu na Faktografu, u nedavnom tekstu na portalu Forum.tm kaže:
"Osim što smo u Hrvatskoj već davno upoznati s posljedicama zapošljavanja na temelju političke podobnosti i izostanka bilo kakvog strateškog planiranja, hrvatska javna uprava dobila je i međunarodnu potvrdu da je dosegla samo dno među razvijenijim zemljama u svijetu."
Podsjetimo, to je čovjek koji je prozvao neke kolumniste s Liberala da su "neoliberali" zato što su govorili upravo to - da javna uprava proizvodi nepotizam i korupciju te joj je potrebna reforma. Sada se i Pavić pridružio neoliberalima zaključivši:
"Ministar uprave Lovro Kuščević stalno ponavlja potrebu za reformom javne uprave, ali će, po svemu sudeći, ostati zapamćen jedino po jačanju moći lokalnih šerifa i daljnjeg srozavanja efikasnosti javne uprave u Hrvatskoj."
Ali nije on jedini ljevičar koji je postao neoliberal. Mirela Holy, bivša predsjednica radikalno lijevog ORaH-a, a sada na listi SDP-a, objavila je na Twitteru:
"Hrvatska nikada neće postati uređena društva jednakih pravila za sve ako ne reformira javnu upravu, teritorijalni ustroj i pravosuđe. Kako se mijenjamo samo pod pritiskom izvana, ključno je u EU raditi pritisak na ovim temama."
Gordan Duhaček, novinar Indexa poznat po radikalnom ljevičarenju, također se svrstao u "neoliberale". Istina, iskoristio je priliku da napadne desničare i "domoljube", ali jasno je da ni on nije više ljubitelj velike i neefikasne javne uprave:
"FACT: Po Oxfordovom InCiSE indeksu o učinkovitosti javne uprave hrvatska javna uprava je grozna, no od nje je lošija mađarska javna uprava. A domoljubi nam Orbana i Mađarsku nude kao uzor. Ima li kraja izdajništvu, gluposti i zlobi hrvatskih domoljuba? (retoričko pitanje)"
Drugim riječima, hrvatska javna uprava je toliko glomazna, neefikasna, troma i štetna, da je više ne mogu braniti ni najokorjeliji ljevičari i ljubitelji velike i neefikasne države! Što se moralo dogoditi da lijevi mediji dođu od tekstova u kojima brane jadne uhljebe dođu do toga da priznaju kako se u javnoj službi masovno uhljebljuju ljudi preko rodbinske i političke veze?