Piše: Mario Nakić
25.10.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
25.10.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Kad je 2014. izašao "Kapital u 21. stoljeću" francuskog ekonomista Thomasa Pikettyja, poslovično salonski lijevo orijentirani novinari diljem svijeta su svršavali. Knjiga je, prvenstveno zahvaljujući njihovim hvalospjevima, postala bestseller. Potpuno su ignorirali ili odbacivali upozorenja vodećih svjetskih ekonomista kako je riječ o podvali i proglasili je "knjigom desetljeća". Ako se pitate otkud i danas baljezganja o propasti kapitalizma, povećavanju nejednakosti u svijetu i slično - to je u velikoj mjeri posljedica groznice zvane Piketty.
Ali nekako mi se čini da ovaj "Marx 21. stoljeća" nigdje nije naišao na toliko veliku erupciju divljenja kao među hrvatskom političkom i novinarskom elitom. Ovdje su ga predstavljali kao Boga. Knjiga koju morate pročitati! Knjiga koja otkriva istinu o kapitalizmu i razlozima zašto ste među onih 99%. U takvoj atmosferi općeg ludila i zatupljenosti Hrvatske koja je još uvijek bila u ekonomskoj krizi dok se ostatak svijeta iz nje već oporavio, bilo je čak normalno što su i Index i Telegram i HRT i svi ostali mediji pisali o njemu praktički bez zrnca kritike. Ali šampion je definitivno Jutarnji list. Pogledajte ovo, molim vas.
I to nije sve! Kolumnistica Ines Sabalić je za Jutarnji u komentaru naslovljenom Bogati, odrecite se 80% kapitala i spasite kapitalizam napisala:
Francuski ekonomist Thomas Piketty u svojoj golemoj knjizi “Le capital en XXI sičcle” (Kapital u 21. stoljeću), koja se mora prevesti na hrvatski jer se radi o ključnoj analizi i knjizi o kojoj priča cijeli svijet, pokazao je da nije točno da u kapitalizmu svatko ima relativno jednake šanse, nego obratno; tko ima - ima i još će mu se dati, a tko nema, to što ima svakim mu danom sve više kopni - ali da to tako ne mora nužno biti...Ovo je njegova teza: Kako se ekonomski rast u zemlji usporava, tako se prihodi koji se stvaraju od već postojećeg osobnog bogatstva (kapitala) ne samo povećavaju, nego eksplozivno rastu, dok prihodi koje čovjek zaslužuje od svog rada rastu mnogo sporije, mnogo manje. To se najbolje vidi na godišnjoj razini prihoda. Nejednakost nezaustavljivo raste, osim ako se divljanje bogatstva koje više nema nikakve veze s radom ne obuzda velikim porezima.
Već nakon izlaska Pikettyjeve knjige samo 3 posto svjetskih ekonomista je izrazilo slaganje s njegovom teorijom. Preko 80 posto njih se s Pikettyjem "ne slažu" ili "izrazito ne slažu", a ostalih 15 posto nije izrazilo nikakav stav. Godinu dana kasnije istraživanje Svjetskog ekonomskog foruma došlo je do zaključka da Pikettyjeva teza ne drži vodu te da se progresivnim oporezivanjem ne može postići materijalna jednakost niti povećati gospodarski rast. U konačnici Pikettyja je demantirala stvarnost. Bogatstvo brzo mijenja vlasnike i u razvijenim ekonomijama sa slobodnijim tržištem lakše je prijeći iz siromašnog u srednji te iz srednjeg u bogati sloj kao i obratno. Nasljedstvo nije jamstvo da ćete zadržati bogatstvo do smrti. Osim toga, nejednakost drastično opada.
Ali ništa od ovih činjenica nije omelo hrvatske novinare da zatupljuju čitateljstvo i prave od ionako ekonomski nepismenog naroda totalne idiote. Pazite Večernji list:
Lani je Telegram objavio sramežljivo da je izašao znanstveni rad koji demantira Pikettyjevu teoriju: "Povijesni podaci sugeriraju kretanja suprotna od Pikettyjevih teza". Nadam se da im je bilo barem malo neugodno s obzirom da su godinu ranije upravo oni objavljivali ovakve tekstove.
Izgleda da je ekonomija jedino područje u kojem je normalno, pa čak i poželjno, da mainstream mediji veličaju pseudoznanstvenike i teorije koje se kose s razumom i znanstveno dokazanim činjenicama samo zato što bi mase "voljele" da su istinite. Zamislite, recimo, da su tako pisali o onom liku koji je objavio knjigu o ravnoj Zemlji. I to je zanimljiva teorija, ali jednako realna i znanstveno potkrijepljena kao i Pikettyjeva o izvoru i razvoju materijalne nejednakosti.