Piše: Mario Nakić
Photo: Predsjednica.hr
4.3.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Predsjednica.hr
4.3.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Kada sam vidio naslove portala Večernji i Jutarnji o tome kako predsjednica Kolinda Grabar Kitarović poziva na povećanje minimalne plaće na 7.500 kuna, prvo što sam pomislio bilo je: kampanja je počela i Kolinda se bacila u teški populizam.
Ljudi su na Facebooku masovno komentirali kao da je istina to što su urednici medija objavili u naslovu, pa su komentari uglavnom podvojeni. Dok jedni pozdravljaju njen poziv na povećanje minimalca kao "napokon, dobro da se sjetila", drugi pak tvrde da su to predizborna obećanja kojima ne treba vjerovati. A onda su novinari otišli i korak dalje pa su pitali premijera hoće li Vlada povisiti minimalac na 7.500 kuna, na što je on odgovorio da "Vlada ne može dekretom povisiti plaću" i osvojio ovacije malobrojnih građana koji razumiju kako ekonomija funkcionira.
Međutim, nitko od njih nije pročitao Kolindinu izjavu ili su je potpuno pogrešno shvatili. Evo što je Kolinda zapravo rekla (prenosim s Večernjeg lista):
– Može li itko živjeti s minimalnih 3000 kuna? Moramo naći načina rasteretiti plaće, pri čemu nam cilj mora biti omogućiti da prosječna neto plaća bude oko 7500 kuna. To je minimum do kojeg sam došla u razgovoru s našim ljudima diljem Hrvatske – rekla je predsjednica. – Cijena rada u Hrvatskoj je previsoka, rad nesiguran, plaće preniske, a produktivnost još uvijek premala – dodala je. osvrnula se i na tragediju na Pagu, koju je nazvala rezultatom nedostatka kontinuiteta državne uprave. – Državna uprava mora osiguravati kapacitete i kontinuitet te biti neovisna od političkih promjena – rekla je predsjednica. Kao pritužbe investitora istaknula je nepredvidljivost – prebrzo mijenjanje zakona, previsoke poreze i parafiskalne namete, razlike u radu u raznim županijama, korupciju... Rekla je da bi trebamo imati popis projekata za strane investitore. – Znam da to malo zvuči socijalistički, ali moramo imati popis kapitalnih projekata – rekla je predsjednica. – Moramo mnogo više učiniti kako bi građani osjetili pozitivne promjene – poručila je.
Dakle, ona je konstatirala da plaća od 3.000 kuna nije dovoljna za dostojanstven život, što je uglavnom točno. Ona je rekla da plaća treba biti veća, ali nije pozvala Vladu da poveća minimalac, već je govorila o poreznim rasterećenjima i privlačenju investicija, što je sasvim logičan način da se povećaju plaće u privatnom sektoru, poboljša produktivnost i kupovna moć stanovništva.
Zašto su neki novinari pogrešno interpretirali njenu izjavu pa je prenijeli tako da čitatelji pomisle kao da traži povećanje minimalca, ne znam. Možda da bi dobili više klikova i reakcija čitatelja, a možda i zato što ni sami nisu shvatili što je rekla. U svakom slučaju, riječ je o blagoj manipulaciji uredništva.