Piše: Mario Nakić
24.3.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
24.3.2020.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Današnji dan je značajan po promjeni strategije Vlade RH u komunikaciji s javnošću. Krenuli su prilično agresivno udarati po privatnom sektoru, odnosno onom njegovom dijelu kojemu još uvijek nisu zabranili rad (što ne znači da u bližoj budućnosti neće učiniti). Jutrošnja izjava ministra policije Davora Božinovića:
"Molim veća prodajna mjesta, supermarkete, a to molim i medije da se prestane s reklamiranjem nekakvih akcija koje nemaju veze s osnovnim potrebama kada je u pitanju prehrana, kada su u pitanju higijenske potrepštine. Ovo nije vrijeme kada se treba reklamirati kupovina jeftinijeg televizora."
Božinović je ovom izjavom pokazao ne samo koliko malo razumije potrebe prosječnog građanina i da ne razumije osnove tržišne ekonomije, već i da otvoreno traži od onih koji u ovim teškim uvjetima posluju - da prekinu poslovati. Zašto? Valjda jer nije trenutak za poslovanje.
Ali zato je trenutak za plaćanje poreza i ostalih obveza prema državi. Možda bi ga netko trebao podsjetiti da on prima plaću od PDV-a prikupljenog prodajom tih televizora.
Što je uopće neophodno, a što nije? Svaka osoba ima drugačije potrebe i želje. Onaj kome se pokvari jedini televizor u kući, vjerojatno će imati veliku potrebu da ga zamijeni novim. Za tu osobu novi televizor je neophodan. Baš si razmišljam kako ću uskoro trebati novi mobitel jer ovome baterija sve kraće može izdržati i čini se da je na izdisaju. Ali trgovine takvom robom mislim da su zabranjene Božinovićevim dekretom jer "nisu neophodne". Meni je mobitel itekako neophodan jer mi treba u obavljanju posla, dakle to je za mene egzistencijalno pitanje.
Kao što vidite, ne može Božinović znati što je meni ili vama neophodno, a što nije. Pa opet, uzeo je sebi zadatak da nam određuje naše životne prioritete.
Ako mediji prekinu objavljivati oglase za sve što Božinoviću nije neophodno, mogu se odmah ugasiti. Od čega će zarađivati i plaćati novinare?
Uopće dijeljenje djelatnosti na "one koje su neophodne" i "one koje nisu neophodne" je ekonomski gledano teška budalaština. Čak ni one djelatnosti koje smatrate neophodnima ne mogu normalno funkcionirati kada ne funkcioniraju i one djelatnosti koje ne smatrate neophodnima. Neophodnost ovisi o osobi koja prosuđuje i trenutku u kojem prosuđuje, a sve su djelatnosti na tržištu vezane u lance - od proizvodnje preko transporta do prodaje i marketinga. Ukinite jednu kariku u lancu i cijeli lanac će se urušiti.
Tako vam je to kad živimo prema "naputcima struke", ali jedine struke koje ovih dana Hrvatska priznaje su ona epidemiološka i ona policijska. Onda dobijete karantenu, redove pred trgovinama, redove na ulazu i izlazu u svako selo i grad i hrpu policijske kontrole na svakom ćošku.
Neke od tih mjera možda i jesu opravdane u uvjetima borbe protiv širenja virusa, ali napadi na privatni sektor ne. Božinović se, izgleda, prilično ufurao u totalitarni režim koji se ovih dana uvodi u Hrvatskoj. Neki su ga pokušali opravdati da je on to govorio s "dobrom namjerom" da bi se izbjeglo širenje zaraze, ali onda je njegov kolega Darko Horvat (ministar gospodarstva) napravio "double down":
"Iz dana u dan mjere su strože i rigoroznije zbog onih koji se mjera ne pridržavaju. U nabavu treba ići zbog nužnih potreba, u ovom trenutku nabava televizora nije potrebna."
Prvo, ta retorika o onima "koji se ne pridržavaju", koji su "nedisciplinirani" podsjeća na odnos čobana prema ovcama. Ako neka ovca ne bude dobra, sve će ovce biti kažnjene. U civiliziranom društvu valjda bi bio kažnjen onaj tko prekrši propis, a ne svi ostali. Ovakav izgovor je djetinjast i proziran, ali automatski prebacuje gnjev javnosti prema "neodgovornim pojedincima" koji će biti krivi za cjelokupnu karantenu, restrikcije, vladinu represiju i za žrtve koronavirusa.
Drugo, Horvat je dakle potvrdio da je Božinović mislio ozbiljno. Oni su tu da nam odrede što smijemo, a što ne smijemo kupovati za svoj novac. Oni su tu da odrede trgovcima i medijima što smiju, a što ne smiju oglašavati. Oni će voditi vašu tvrtku ako vam je dosad nisu ugasili. To se inače zove diktatura.
Poslijepodne Božinović se opet obrušio na privatni sektor, ovaj put isključivo na trgovce, prozvavši ih zbog "profiterstva". Naložio je tržišnim inspektorima da češljaju trgovine i traže gdje su "previsoke cijene" kako bi ih mogli oderati. Ima logike, u uvjetima teške opskrbe treba još više onemogućiti građane u nabavci neophodnih namirnica, treba kažnjavati one koji rade i koji nas opskrbljuju potrepštinama.
Premijer Andrej Plenković je također prozvao "profitere" kazavši kako će biti kažnjeni "oni koji zarade više nego što je dovoljno". Koliko je po njemu dovoljno, nije precizirao. Stvarno, koliko smijemo zaraditi?
Ušli smo u jako čudno vrijeme koje podsjeća na povijesne priče o Francuskoj revoluciji i Vladavini terora, kad su pod giljotinom mogli završiti ljudi koji su se krivo pozdravili na ulici. Trgovci danas više ne znaju što smiju, a što ne smiju prodavati. Na piku su političara na vlasti i šire javnosti. Ovo je lov na vještice i nije slučajan.
Izgleda kao orkestrirani i pripremljeni napad na privatni sektor s ciljem stigmatizacije, kao odgovor na inicijativu Glas poduzetnika koju je pokrenuo moj prijatelj Hrvoje Bujas skupa s još nekolicinom ljudi. Sada imaju desetke tisuća poduzetnika u grupi na Facebooku i već su u javnosti iznijeli svoje zahtjeve prema Vladi. Nisu zadovoljni vladinim gospodarskim mjerama, umjesto odgode plaćanja poreza i doprinosa traže otpis za one koji nisu u mogućnosti poslovati.
Ministrima se ta inicijativa očito nije svidjela pa su krenuli u protunapad. Shvatili su da je najbolje udarati populistički, prozivati nekakve "profitere" i kroz njih stigmatizirati one koji još uvijek rade usprkos gotovo nemogućim uvjetima. Žalosno je što iz medija ne dolazi baš nikakva kritika, kao da se i mediji pripremaju za stanje u kojem će im jedini sponzor biti država. Štoviše, i mediji su se uključili u stigmatizaciju trgovaca i kupaca. Index je jučer objavio sramotni članak u kojem napadaju ljude koji kupuju čips na benzinskoj pumpi.
Takvom populističkom narativu pridružile su se i neke poznate osobe iz javnog života. Dino Rađa, proslavljeni hrvatski košarkaš i bivši predsjednik Hrvatskog košarkaškog saveza, objavio je video u kojem ruski predsjednik Vladimir Putin naređuje nekoj birokratkinji da oduzme dozvole za rad ljekarnama koje prodaju zaštitne maske po višoj cijeni. Uz to je napisao: "Respect. Tako se rješava kriza. Diktatura a ne demokracija".
Krasno. Donedavni prvi čovjek Hrvatskog košarkaškog saveza direktno priziva diktaturu i tisuće građana svršava na to.
Ni ja ne znam više kako da se izrazim i što da napišem jer ne znam što smijem napisati. Očekujem uskoro da će mi policija pokucati na vrata i privesti me zbog nečega što sam objavio jer Božinović je rekao da DORH ubrzano radi na takvim slučajevima, a čini mi se da ih ja jedini kritiziram pa ne znam koga bi drugog mogli spaliti na lomači osim mene.
Ne znam koliko ćemo se još čitati. Laku noć, Hrvatska!