Austrijski konzervativni kancelar Karl Nehammer jučer je proglasio pregovore o sastavljanju nove vlade sa socijaldemokratima neuspješnim te najavio svoju ostavku. To se dogodilo dan nakon što je Beate Meinl-Reisinger, liderica liberalne stranke Neos, objavila da se njena stranka povlači iz koalicijskih pregovora s konzervativcima i socijaldemokratima.
Na parlamentarnim izborima u rujnu prošle godine najviše glasova osvojila je krajnje desna stranka FPÖ (Slobodarska stranka), poznata po proruskim stavovima i financijskim aferama njenih bivših istaknutih članova. Sljedeće tri stranke - konzervativni ÖVP (Narodna stranka), socijaldemokratski SPÖ i liberalna stranka Neos do jučer su pokušavali postići dogovor o koaliciji kako bi sastavili zajedničku vladu bez FPÖ-a.
Pregovore su prvi napustili liberali. Meinl-Reisinger tvrdi da je njena stranka napustila pregovore kad je shvatila da potencijalni partneri nisu uopće zainteresirani za provedbu nužnih reformi mirovinskog i poreznog sustava.
Austrijski portal Der Standard piše kako je od "osobe koja je bila nazočna razgovorima" saznao da "povlačenje Neosa iz pregovora nije nikakvo čudo jer su se pozicije ostalih činile kao da su se vratili u sedamdesete godine prošlog stoljeća".
Neos je ranije javno objavio četiri točke koje su im posebno važne: mirovinska reforma, reforma zdravstva, federalistička reforma i smanjenje stranačkog utjecaja na javnu radioteleviziju.
Od početka pregovora je bilo jasno da će buduća austrijska vlada morati štedjeti, ali socijaldemokrati su tražili odgodu početka štednje i ograničenje mjera štednje na najduže 7 godina. Ostale dvije stranke se s time nisu složile.
Neos je tražio povećanje starosne granice za odlazak u mirovinu radi održivosti mirovinskog sustava. Prema njihovom prijedlogu, starosna granica bi se postupno pomicala do 2029. godine kad bi se automatizmom svima podigla na 67 godina. Socijaldemokrati i konzervativci se s time nisu složili. Der Standard piše kako su prijedlog povećanja starosne granice na 67 godina "neki pregovarači doživjeli kao uvredu".
Socijaldemokrati su tražili uvođenje poreza na bogatstvo i nasljedstvo, a konzervativci i liberali su to, prema pisanju Standarda, "oštro odbili".
Neos je tražio uvođenje kočnice na povećanje duga. Konzervativci su umjesto toga zagovarali povećanje PDV-a na 22 posto (uz smanjenje stope za osnovne namirnice), ali Neos je i to odbio.
Neos je tražio smanjenje ili barem zamrzavanje financiranja političkih stranaka, ograničenje oglašavanja ministarstava u medijima i reformu odbora državne radiotelevizije ORF. Prema izvješćima, sve to je naišlo na "gluhe uši njihovih pregovaračkih partnera", piše Der Standard.
Neos je također tražio da se države (ili pokrajine) učine odgovornijima, tako da dobiju poreznu autonomiju. Države bi trebale trošiti samo onaj novac koji same uberu. Meinl-Reisinger je pozvala pregovaračke partnere da uključe guvernere država u koalicijske pregovore upravo da bi se postigao dogovor o ovim pitanjima.
Nakon višemjesečnih napora, Meinl-Reisinger je u petak objavila kako Neos izlazi iz pregovora o vladi jer ne mogu postići dogovore oko njima bitnih pitanja. Bez Neosa, ÖVP i SPÖ mogli bi još u teoriji sastaviti zajedničku vladu jer zajedno u parlamentu imaju 92 zastupnička mjesta ili točno onoliko koliko je potrebno za natpolovičnu većinu. Međutim, dan nakon povlačenja Neosa, kancelar Nehammer, koji je ujedno bio i na čelu ÖVP-ovog pregovaračkog tima, objavio je da prekida pregovore s SPÖ-om jer nisu uspjeli naći zajednički jezik po pitanjima ekonomije, proračuna i porezne politike.
Sljedeći potez bit će ostavka kancelara Nehammera i zakazivanje sljedećih prijevremenih izbora. Herbert Kickl, lider krajnje desnog FPÖ-a, odmah je pozdravio takav razvoj događaja jer njegovoj stranci je nakon rujanskih izbora prema anketama još više porasla popularnost.
Prema zadnjoj anketi iz prosinca, FPÖ ima podršku 36 posto birača, a daleko iza su ÖVP (konzervativci) i SPÖ (socijaldemokrati) s 21 odnosno 20 posto. Neos ima 10 posto, Zeleni 8 posto i malo ispod praga je Komunistička stranka s 3 posto.
Sviđa ti se članak? Podrži Liberal!
Podrži neovisno novinarstvo:
učlani se ili doniraj Udruzi "Liberal.hr" koliko želiš/možeš za razvoj ove platforme.
IBAN: HR5923900011101229527
Model: 00, poziv na br. prim.: 2222
(za donatore iz inozemstva SWIFT/BIC: HPBZHR2X)
Ako koristite mobilnu aplikaciju za bankarstvo jednostavno uslikajte ovaj barkod i unesite željeni iznos.
O autoru
MARIO NAKIĆ
Mario Nakić je novinar, poduzetnik, web developer i programer. Osnivač Liberala. Voli pisanje, filozofiju,
PHP i javu. Klasični liberal bez kompromisa.
Više od istog autora