Piše: Mario Nakić
1.9.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
1.9.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Francuskom predsjedniku Emmanuelu Macronu ususret velikim reformama radnog zakonodavstva drastično opada popularnost. Usprkos tome, on je odlučan u provedbi svoga plana. Sindikati su već najavili da bi rujan mogao biti mjesec masovnih prosvjeda diljem zemlje, ali čekaju da vide prvo kakvi će konkretno biti potezi vlade.
Radno zakonodavstvo, koje je čvrsto "zakopano" smatra se najvećom kočnicom konkurentnosti i napretka Francuske. To se područje u toj zemlji naziva "sveta krava" jer su sindikati strašno jaki i osjetljivi na bilo kakvu promjenu. Macron je u intervjuu za časopis Le Point opisao ove reforme kao "Kopernikansku revoluciju", a premijer Edouard Philippe je rekao: "Obećali smo da ćemo to napraviti i Francuzi su za to glasali". Dakle, nova liberalna vlast ne odustaje usprkos velikom otporu lijeve i desne oporbe.
Macron je jučer, nakon brojnih pregovora s predstavnicima različitih gospodarskih sektora, obznanio konkretne točke reformi koje slijede. Prenosimo sa stranice Politico:
1. Individualizacija pregovora o uvjetima zapošljavanja
Ovo je velika promjena za francusko gospodarstvo, moglo bi se čak reći povijesna. Poslodavci i zaposlenici će biti slobodni samostalno pregovarati o uvjerima radnog odnosa, umjesto obaveznog pokoravanja uvjerima koje su prethodno veliki sindikati dogovorili s predstavnicima poslodavaca na razini cijelog sektora kao što je dosad bio slučaj. Novo pravilo značit će lakšu mogućnost dogovora između radnika i poslodavca o broju sati ili promjeni visine plaće kako bi se prilagodili uvjetima tržišta. Također, ovo će značiti bitno smanjenje utjecaja sindikata.
2. Ekonomsko stanje tvrtke na globalnoj razini neće biti prepreka otpuštanju radnika
U Francuskoj svaki plan da neka tvrtka otpusti više radnika mora prvotno biti odobren od strane Gospodarske komore. Sudac je mogao blokirati planove otpuštanja ili kazniti tvrtku zbog toga što je njeno globalno poslovanje bilo isplativo pa otkazi nisu opravdani. Prema novom planu, sudci će gledati samo uspješnost poslovanja tvrtke u Francuskoj.
3. Određivanje ljestvice za visinu odštete kod nepravednog otpuštanja
Ovo bi moglo posebno razljutiti sindikate. U Francuskoj trenutačno svaki sektor ima smjernice o naknadi štete kod nepravednog otkaza, no one nisu obavezne. Većina slučajeva se rješava u arbitražnom postupku koji može rezultirati masovnim isplatama, a taj proces tvrtke nisu mogle predvidjeti pa su zahtijevale bolju jasnoću zakona. Novi plan je da Vlada donese konkretnu ljestvicu visine isplate odštete, tako da se oko sume neće moći posebno pregovarati.
4. Ukidanje viška obaveznih odbora u velikim tvrtkama
Ako u Francuskoj osnujete tvrtku s najmanje 50 zaposlenih, obavezni ste ispuniti cijeli niz zahtjeva, uključujući osnivanje radničkog vijeća te vijeća za zdravlje i sigurnost. Prema Macronovom planu, svi će se zahtjevi pretočiti u samo jedan jedinstveni odbor.
5. Promjene u reguliranju rada na određeno
U Francuskoj se najčešće radi po ugovoru na određeno (CDD), a zakon je odredio njegovu minimalnu dužinu i koliko puta se može obnoviti (najviše dva puta). Sustav je otvoren za zlouporabu, a tvrtke rutinski obnavljaju zaposlenike na kratkoročne ugovore nakon zastoja kako bi se izbjegao trošak zapošljavanja na neodređeno vrijeme (CDI). Po novom planu, trajanje i obnova ugovora na određeno postavit će se na razini stručnog sektora, a ne nacionalnim zakonima. Tako, primjerice, medijska industrija može odlučiti da je minimalno trajanje ugovora na određeno 4 mjeseca, a može se obnoviti 6 puta.
Međutim, vlada ne mijenja ugovor o CDI-u. Njegove snažne zaštite često se okrivljuju za francuski "insider-outsider" radni sustav, prema kojem neki zaposlenici uživaju vrhunsku sigurnost radnog mjesta dok drugi prelaze s jednog ugovora na određeno na drugi. Bankovni zajmovi i svi oblici kreditiranja uvjetovani su posjedovanjem ugovora o radu na neodređeno vrijeme.