Piše: Mario Nakić
12.6.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
12.6.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Kao što sam prije 4 mjeseca predvidio, europarlamentarna grupacija liberala ALDE (Savez liberala i demokrata Europe) je nakon EU izbora i službeno promijenila ime. To su objavili danas na svome Twitter profilu. Odsad se zovu "Renew Europe" ili, u slobodnom prijevodu - Obnoviti Europu.
Ono što predstavnici ove grupacije nisu naveli u svojoj objavi - i vjerojatno neće ni učiniti - to je razlog zbog kojeg su promijenili ime. Predsjednik Francuske Emmanuel Macron je pred izbore, prema riječima Luisa Garicana, predstavnika španjolske Građanske stranke, uvjetovao članstvo svoje stranke u ALDE-u promjenom njenog imena, i to baš zbog onoga "L". Macron, naime, nije liberal i izbjegava taj epitet.
Zašto Macron izbjegava epitet "liberal"?
Usprkos tome što ga mnogi mediji izvan Francuske, uključujući i hrvatske medije, smatraju liberalom, činjenica je da Macron nikada tu riječ nije iskoristio u opisivanju sebe, vlastitih pogleda, politika, kao ni svoje stranke. On preferira riječ "centrist", što je fer, budući da otprilike pola njegovih politika u Francuskoj bi se teško moglo svrstati u liberalizam.
Drugi razlog zašto on izbjegava epitet "liberal", i zašto je zapravo tražio od ALDE-a promjenu imena koalicije, jest taj što je u Francuskoj liberal pogrdna riječ. U francuskom parlamentu sjede predstavnici otvorene komunističke, socijalističke, zelene i konzervativne stranke, ali nema nijedne koja se u svome imenu ili opisu danas smatra liberalnom. Razlozi su povijesni. Iako je Francuska kolijevka klasičnog liberalizma 19. stoljeća skoro uz bok s Velikom Britanijom, tijekom prošlog stoljeća antiliberalne filozofske struje s lijeva i desna učinile su sve da Francuzima ogade taj pojam pa se "liberal" veže isključivo uz krupni kapital i kapitaliste.
Dakle, bilo kakva poveznica s liberalizmom ili koalicija s liberalnim strankama u Europskom parlamentu Macronu bi mogla samo štetiti na domaćem planu. Već sada ga zbog poreznih rezova za korporacije i one s najvećim primanjima u Francuskoj nazivaju "predsjednik bogataša" iako je Francuska i dalje, čak i nakon tih rezova, država s najvećim poreznim opterećenjem gospodarstva i rada među državama OECD-a.
Čelništvo ALDE grupacije je pristalo na taj kompromis i promijenilo ime kako bi udovoljilo Macronu budući da je njegova koalicija donijela 21 novi mandat toj grupaciji i osigurala joj treću poziciju po brojnosti.
Hoće li se osnovati nova grupacija klasičnih liberala?
Međutim, to dovodi do nekih problema koji će bez sumnje u bližoj budućnosti izaći na vidjelo. Macronova politika i vizija Europe nije u potpunom suglasju s većinom pripadnika dojučerašnje ALDE grupacije, a sadašnje RE. ALDE je i ranije poznata kao grupacija s najvećim razlikama u glasanju po mnogim bitnim pitanjima. Dok su druge grupacije bile gotovo posve složne, ALDE je bio striktno podijeljen kad se glasalo o GDPR-u, intelektualnom vlasništvu na internetu, zabrani jednokratne plastike i drugim bitnim pitanjima. Macronovi stavovi se često kose sa stavovima klasičnih liberala kojima su tržišne slobode važan princip oko kojeg jako teško rade bilo kakav kompromis.
Mislim da će biti zanimljivo jer Macron ima čvrstu volju da se nametne kao novi lider Europe, ali neke njegove vizije naići će sasvim sigurno na protivljenje u dobrom dijelu članova RE-a, prvenstveno tu mislim na Nijemce, Čehe, Estonce te veći dio švedskih, nizozemskih i danskih predstavnika. Pročitajte odličnu analizu VoteWatcha koja je obradila razlike u politikama između francuskog predsjednika i većeg dijela tadašnjeg ALDE-a.
Lako bi se moglo dogoditi da se RE raspadne i da dođe do kreiranja nove, klasičnoliberalne grupacije, što također ne bi bilo loše. Vidjet ćemo kako će se stvari dalje razvijati.