Piše: Mario Nakić
27.8.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
27.8.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Brazil je odbio pomoć koju su G7 zemlje ponudile za borbu protiv požara u Amazoniji. Taj potez brazilske vlade naišao je na osude diljem svijeta. Oni tvrde da su požari stavljeni pod kontrolu i da se brazilska vojska uspješno s njima bori iako je još nedavno predsjednik Jair Bolsonaro govorio da Brazil "nema mogućnosti zaustaviti požare".
Sada tjera svoj inat, što nije baš pohvalno, ali treba razumjeti i Brazilce. Reakcije nekih čelnih ljudi u Europi bile su skandalozne, na primjer ona francuskog predsjednika Emmanuela Macrona koji je prošlog tjedna izjavio: "Gori nam kuća!", podizao tenzije na maksimalnu razinu (pukim pretjerivanjem, što su mediji jedva dočekali) i prijetio Brazilu da će blokirati međunarodni sporazum o slobodnoj trgovini između EU i država Južne Amerike.
Kad je gorjela katedrala Notre Dame u Parizu, nitko nije prozivao Macrona. Kad gori prašuma u Brazilu, svi prozivaju Bolsonara. Kakve moralne argumente ima jedan Macron da može ucjenjivati čelnike drugih zemalja?
Macronu je podrška javnosti u njegovoj zemlji 26 posto. Za usporedbu, ozloglašenom Donaldu Trumpu podrška američke javnosti nije nikada pala ispod 35 posto, a trenutno iznosi preko 40 posto. Macronova stranka je na prošlim europskim izborima poražena od desnih populista. Macron nije bio u stanju zaustaviti kontinuirane prosvjede u Parizu i drugim francuskim gradovima koje je nasilno gušila policija. Za požare u Amazoniji teško da možemo okriviti Bolsonara, koliko god se neki trudili. Ali prosvjedi u Parizu, u kojima su neki izgubili živote i desetci teško ozlijeđeni, direktno su posljedica Macronove politike. Podsjetimo, povod za početak prosvjeda bilo je povećanje trošarine na benzin.
Što je francuski predsjednik učinio da bi smirio prosvjede? Povećao ovlasti policije i postrožio kazne za neposlušne prosvjednike koji se sukobe s policijom.
Bolsonara se sada razapinje po medijima i naziva svakakvim imenima, ali kad je policija mlatila ljude na ulicama Pariza Bolsonaro nije ucjenjivao Francusku, nije govorio "Gori naša kuća" i nije prozivao Macrona. A možda je trebao. Možda su svi svjetski čelnici to trebali činiti.
Kad je preuzeo vlast, Macron mi se činio kao osoba koja će uvesti mnoge pozitivne promjene u francusku politiku. Nešto od toga je učinjeno, ali francuski predsjednik se u konačnici pokazao kao iznimno nerazumna osoba koja ima velike apetite. Njemu Francuska nije dovoljna, želi ovladati svijetom. Ali da bi ga netko u svijetu shvatio ozbiljno, prvo neka pospremi svoju kuću.
S druge strane, onaj "desni populist" (tako ga na Indexu zovu) u Brazilu itekako posprema svoju kuću. Njegova vlada je prošlog tjedna najavila privatizaciju još 17 javnih tvrtki i agencija. Država će se riješiti svojih dionica u najvećoj brazilskoj naftnoj kompaniji Petroleo Brasileiro SA koju je Bolsonaro obećao privatizirati do kraja mandata, ali će za to trebati potporu Kongresa. Prije toga vlada će privatizirati poštu i električnu struju, a od početka godine Brazil je već privatizirao desetke državnih kompanija.
Nakon najave da će kompanija biti privatizirana, Petrobrasu je skočila cijena na burzi za 7,5 posto. "Postoje neki veliki momci koji vjeruju da neće biti privatizirani, ali doći ćemo i do njih", rekao je Bolsonarov ministar gospodarstva Paulo Guedes, prenosi Reuters.
Bolsonaro je možda desničarski luđak s nekim užasnim stavovima, ali u svojoj vladi je okupio divne ljude i stručnjake. Guedes je studirao ekonomiju u Chicagu, student Miltona Friedmana i danas pripadnik čikaške škole. Osnovao je liberalni think thank Millenium Institute. Osim privatizacije, želi reformirati i brazilski porezni sustav te izuzeti od poreza na dohodak sve koji zarađuju do pet puta više od minimalne plaće.
Ono što Bolsonarova vlada radi trenutno u Brazilu je prava mala ekonomska revolucija. Nakon više desetljeća socijalizma, najveća i najmnogoljudnija država Latinske Amerike napokon vidi svjetlo na kraju tunela. Europski mediji ga nazivaju desnim populistom, ali ja još nisam vidio desnog populista koji daje državne tvrtke u privatizaciju i radi na gospodarskom poboljšanju zemlje. Ako je to populizam, nama u Hrvatskoj bi takav populizam dobrodošao.