Piše: Mario Nakić
Photo: Wikipedia
6.2.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Wikipedia
6.2.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Njemački ministar gospodarstva Peter Altmaier (CDU) predstavio je svoju viziju nacionalne gospodarske politike za sljedeće desetljeće, u dokumentu na dvadesetak stranica nazvanom "Nacionalna industrijska strategija 2030". Altmaier predlaže veliki zaokret u njemačkoj ekonomskoj politici gdje bi po njemu država trebala preuzeti znatno veću ulogu u gospodarstvu, uključujući nacionalizaciju pojedinih kompanija.
Altmaier izražava veliku zabrinutost zbog ubrzanog gospodarskog rasta Kine i njenih korporacija koje imaju namjeru preuzeti zapadna tržišta. Zbog toga smatra da država treba "zaštititi" kompanije koje su od nacionalnog značaja kako ne bi došle u ruke neželjenim vlasnicima. Snagu tržišta će ograničiti državnim intervencionizmom i otkupljivanjem dionica. Nacionalizacija najvećih kompanija, a spominju se Siemens, Daimler, Volkswagen, BMW, BASF, Thyssenkrupp i Deutsche Bank, po njemu je neophodna, ali samo privremeno jer i sam Altmeier priznaje da je država "loš vlasnik". Također, poziva EU da preispita svoje antitrust regulacije.
Njegova zabrinutost nije bez razloga jer kineske korporacije već su ušle u vlasništvo nekih njemačkih kompanija. Međutim, nacionalizacija najvećih korporacija u zemlji i protekcionistička politika prema određenim tvrtkama nikada nije dobar način za poboljšavanje ekonomske situacije. Da je ovako nešto predložila Vlada RH, odmah bi dobili packe iz Bruxellesa jer je slobodno tržište jedno od temelja Europske unije i princip je da se države ne upliću u tržišne procese poput investiranja. Međutim, pitanje je kako će se Bruxelles ponašati u ovom slučaju, budući da je Njemačka najveće gospodarstvo u EU.
Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker ponovno je odbacio bilo kakvu šansu da bi određene kompanije mogle dobiti bolji tretman od drugih rekavši da Europa treba "kompanije koje će opstati na tržištu", ali također nije odbacio mogućnost intervencionizma iz političkih razloga.
Altmaierov plan naišao je na žestoke kritike u Njemačkoj. Vodeći njemački ekonomist Lars Feld rekao je da to država ne bi smjela raditi: "Nitko ne može jamčiti kompanijama opstanak, država ne smije ići tako daleko." Drugi istaknuti ekonomski analitičar Gabriel Felbermayr je komentirao kako bi bilo bolje da Vlada omogući brži razvoj poslovnih ideja ljudima i tako potakne gospodarski rast umjesto protekcionizma za velike korporacije. Stručnjak za konkurentnost Justus Haucap je ipak bio najžešći opisavši Altmaierovu strategiju kao "potpuno pogrešan pristup koji odbacuje ekonomske dokaze i vrlo je štetan". Naglasio je da je povijest pokazala kako takvi potezi smanjuju inovativnost i povisuju cijene.
Eric Schweitzer, predsjednik Njemačke gospodarske komore, rekao je za Die Welt da pozdravlja trud koji se ulaže u osnaživanje njemačke industrije, ali je skeptičan prema bilo kakvom uplitanju države u investiranje.
Osim struke, kritizira ga i oporba. Katharina Droge, parlamentarka u Bundestagu iz Zelene stranke, rekla je za Handelsblatt da prijedlog o reviziji antitrust zakona daje "slobodan put za mega-vezanja velikih korporativnih divova". Po njoj, to će nauditi konkurentnosti, inovativnosti, ali i samim kompanijama na duge staze.
Michael Theuer, parlamentarac iz liberalne stranke FDP, tvrdi da je riječ o skandalu u kojem vlada traži načine kako da zaštiti najveće konglomerate dok bi trebala umjesto toga stvoriti bolje uvjete za sve subjekte na tržištu.
"Vlada želi reći zbogom tržišnoj ekonomiji. U paničnom odgovoru na gospodarski rast Kine, Altmaier kreće na opasni put prema planskoj ekonomiji", upozoravaju iz FDP-a.
Ali osim kritika oporbe, Altmaierov prijedlog je naišao i na kritike u njegovoj vlastitoj stranci, konzervativnom CDU-u. Wolfgang Steiger, vođa protržišnog krila CDU-a pozvao je Vladu da se suzdrži od takvih poteza i upozorio kako Altmaier na ovaj način stvara "njemački gospodarski politbiro".
O novoj industrijskoj strategiji sljedećih mjeseci raspravljat će se u vladi, javnosti i u Bundestagu prije donošenja odluke, ali je već sada jasno da će Altmaieru biti jako teško uvjeriti većinu Nijemaca kako ovakve stvari mogu pomoći gospodarstvu u cjelini, a ne samo određenim izabranim kompanijama.
Izvori: Reuters, Handelsblatt