Piše: Mario Nakić
13.2.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
13.2.2019.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Austrija je zabranila ustaška obilježja skupa s obilježjima islamističkih organizacija i neki hrvatski mediji oduševljeno plješću. Pitaju: "zašto i Hrvatska ne bi"? Neće pitati, recimo, zašto znakovlje austrofašizma iz 1930-ih nije zabranjeno u Austriji.
Nikako mi nije jasan toliki fetiš koji ovdašnja ljevica ima na zabrane, kao da će one ikoga navesti da promijeni svoj politički stav. Toliko se trude od najekstremnijih desničara napraviti žrtve sistema i borce za slobodu govora, a sloboda govora je jedna od temeljnih vrijednosti zapadne civilizacije.
Ne znam hoće li ovo pomoći da se novinari željni zabrana i kažnjavanja neistomišljenika malo urazume, ali moglo bi pomoći budući da je riječ o ikoni ljevice. Noam Chomsky, sveučilišni profesor lingvistike i vodeći lijevi ideolog jako je lijepo objasnio zašto je za slobodu govora za sve, pa i za neonaciste.
"Mislim da prisilno ušutkavanje nije najbolji način kako se treba tretirati neofašiste. To im daje značaj.
Uzmimo za primjer poricanje holokausta. Ono je strogo zakonom zabranjeno u većem dijelu Europe dok u SAD-u nije. I što se događa? U SAD-u imate profesore koji napišu knjigu o tome kako se holokaust nije dogodio i nitko ne obraća pažnju. Ljudi kažu: 'To su gluposti, to je smiješno, pusti to'. A u Francuskoj ako netko to napravi, to je na naslovnim stranicama svih dnevnih novina, skandal. Neki lik negdje napravi neku marginalnu stvar i odjednom svi za to znaju. Na taj način se daje javni prostor onima koji poriču holokaust.
Kada tretirate takve pojave kao one koji tvrde da je Zemlja ravna - OK, zaboravimo na njih, nebitno - onda oni nemaju nikakav utjecaj.
Mislim da ni tehnički nije dobro da se neofašiste nasilno ušutkava, a to im daje argument. Postaju borci za slobodu govora, a ona je vrijednost", objasnio je Chomsky.