Piše: Lana Avakumović
Izvor: Talas
3.7.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Piše: Lana Avakumović
Izvor: Talas
3.7.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 3
Zoltan Kesz je profesor engleskog jezika iz Mađarske i liberalni aktivist, osnivač Zaklade za slobodno tržište i voditelj građanske kampanje protiv rasizma i antisemitizma. Svjetska javnost je za njega čula kad je pobijedio 2015. na izborima u Vespremu i time uskratio dvotrećinsku većinu Orbanovoj stranci Fidesz.
Prenosimo intervju sa srpskog portala Talas, gdje je Kesz govorio o aktualnoj političkoj situaciji u Mađarskoj, stanju oporbe čiji je on dio, migracijskoj politici i odnosima Mađarske i Rusije.
* Kako biste opisali političku situaciju u Mađarskoj danas?
- Politička situacija u Mađarskoj izuzetno sliči Putinovoj Rusiji. Orbanova vlada ide Putinovim stopama i donosi zakone koji su neprijateljski usmereni prema NGO-u, neovisnim medijima i kritičkom mišljenju.
- I Orban se, poput Putina, uspio inflitrirati u oporbu. Većina oporbenih stranaka ima Fideszove "trolove" koji su neodgovorni i igraju kako Orban svira. Zadovoljni su mjestima u parlamentu i činjenicom da ne moraju upravljati ničim.
* Kakve su mogućnosti za smjenu aktualne vlade - je li ujedinjena oporba jedina šansa i bi li u tom slučaju ekstremna desnica (Jobbik) bila uključena?
- Već 3 godine (otkad sam pobijedio na izborima u veljači 2015.) govorim isto: samo ujedinjena oporba može pobijediti u ovakvom sistemu. Orban je izmijenio izborno zakonodavstvo što znači da je nedodirljiv sve dok je oporba rascjepkana.
- Mislim da javnost želi suradnju koja uključuje i Jobbik. Mnogi misle da su oni ekstremna desničarska stranka, ali moram reći – stranka na vlasti je ekstremna desnica.
- Kada bi postojala istinska suradnja svih oporbenih stranaka, taj blok bi imao dvotrećinsku većinu, a ne Fidesz (Mađarski građanski savez).
* Ide li postojeći izborni sistem na ruku aktualnom režimu?
- Naravno, kreiran je upravo da bi održao Fidesz na vlasti. Genijalnost ovakvog sistema leži u činjenici da vladajuća stranka targetira samo 30% izbornog tijela. Njihove poruke su usmjerene samo na taj dio populacije. Ne zanimaju ih ostali birači jer znaju da mogu ostati na vlasti sve dok je oporba fragmentirana.
* Koji su glavni uzroci snažnog anti-imigracijskog sentimenta u Mađarskoj? Također, kada govorimo o dominantnim narativima, izvana djeluje da su mađarski građani relativno proeuropski nastrojeni dok Orbanova vlada uspijeva održati anti-EU narativ.
- Prije svega je važno razumjeti da nije riječ samo o anti-imigracijskom sentimentu. Suština Orbanove vladavine je da uvijek imaju neprijatelja protiv kojeg mogu ratovati. Trenutno su to imigranti jer predstavljaju aktualan i stvarni izazov. Od 2010. naovamo imali smo razne “neprijatelje" – od EU, preko UN-a do multinacionalnih kompanija i tako dalje.
- Naravno, Mađari vole što su dio Europske unije jer dobivamo iz EU budžeta više nego što prilažemo. Međutim, kada EU želi diktirati neke uvjete, Orban to uvijek predstavlja kao europsko miješanje u unutarnje poslove i nametanje volje jednoj neovisnoj državi.
* Kako vidite mađarsku vanjsku politiku, konkretno odnos s Rusijom? Često čujemo komentare kako je Mađarska ruski trojanski konj u Europi.
- I sam često koristim tu metaforu. Mađarska je zaista trojanski konj Rusije – ne samo za EU, već i za NATO. Razumijem da je Mađarska geopolitički oduvijek između istoka i zapada, ali smo uvijek izvlačili deblji kraj kada smo birali Rusiju za saveznika.
- Svakako su nam potrebni ekonomski odnosi s njima, ali ne trebamo usvajati tajkunske politike Kremlja niti kopirati sve što Putin radi. Ono što spaja Putina i Orbana je želja za očuvanjem vlasti kako bi neometano mogli pljačkati svoje zemlje.
* Što mislite o imigracijskoj politici Mađarske?
- Orban je na vrijeme shvatio da će pitanje migracija biti ključno za cijeli kontinent. Predvidio je to bolje od svih europskih političara, u tome je zaista bio dobar. Međutim, rješenje ovih izazova ne leži u bilo kojoj pojedinačnoj državi – čitava EU ih treba rješavati. Orban je jednom prilikom izjavio da treba ojačati vanjske granice EU i pomoći onima koji mogu da zaustave migrante. S druge strane, kada EU napravi identičnu stvar, on se buni.
- Njegov osnovni cilj je da drži ljude u strahu i to mu ide prilično uspješno. Najnovija vijest je uvođenje takozvanog “STOP Sorošu" zakona koji treba sankcionirati NGO i pojedince koji pomažu migrantima. Čitav zakon je neodređen i maglovit i vjerujem da je u suprotnosti s mnogim međunarodnim odredbama.
* Postoje tvrdnje da dio uzroka rasprostranjenog nacionalizma i, još više, populizma leži u masovnom iseljavanju visokoobrazovanih, preoeuropski nastrojenih građana iz središnje i istočne Europe. Ima li to objašnjenje smisla?
- Kao što je oduvijek bilo, to što je netko obrazovan ne znači da ima osjećaj za politiku. Naravno da je ovo točno, kao što je vjerojatno točno za sve tiranije ikada.
* Kako biste ocijenili socijalne politike u Mađarskoj? Vaša zemlja ima jedno od najstrožih zakonodavstava – nezaposleni primaju naknadu samo 3 mjeseca nakon što ostanu bez posla.
- Imam drugačije viđenje socijalnih politika od aktualne vlade, posebno kada je riječ o zdravstvu. Vjerujem da zdravstvene ustanove i osiguravajuće kompanije trebaju imati slobodnu konkurenciju. Država sipa milijarde u zdravstvo, ali sistem ne funkcionira kada je u državnom vlasništvu. Neke privatne bolnice su sada u usponu jer na tržištu postoji velika tražnja za kvalitetnim i efikasnim zdravstvenim uslugama.
- Što se tiče nezaposlenosti, trenutno se suočavamo s problemom manjka radne snage – u posljednjem desetljeću se oko 700.000 ljudi iselilo iz zemlje tako da je nemoguće naći radnu snagu za svaki sektor.
* Zalažete li se za lustraciju? Ako bi se adekvatno provela, kako bi to utjecalo na Mađarsku?
- Da, snažno zagovaram lustraciju. Ako se provede kako treba, svakako bi utjecala na veliki broj Fideszovih političara.
* Konačno, gdje će se Mađarska kretati ubuduće – koje političke stranke ili grupacije bi mogle provesti dalji razvoj?
- Mislim da vlada, ali i oporba, trebaju proći ozbiljne reforme. Potrebna nam je potpuno nova struktura. Što se tiče oporbenih stranaka, mislim da su za njih ključni lokalni izbori 2019. Ako dođe do suradnje na lokalnom nivou, mogli bi preuzeti nekoliko gradova od Fidesza. Ali, promjene neće doći iz stranaka, a posebno ne iz Budimpešte. One moraju krenuti s lokalnog nivoa.
Sa Zoltanom Keszom razgovarala: Lana Avakumović/Talas