Piše: Mario Nakić
2.8.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
2.8.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Ivan Pernar, saborski zastupnik iz Živog zida je svojim jučerašnjim statusom na Facebooku zaintrigirao javnost jer je najavio da Hrvati pripremaju konkurenciju Uberu:
Svojedobno sam razgovarao s jednim od pionira Ubera u Hrvatskoj.
Rekao sam mu da mi je ideja Ubera super, ali da 25%, dakle četvrtina svega što platite za uslugu, ide Uber korporaciji u Ameriku i da je to jako loše.
Rekao sam mu da se neću vozit Uberom dok ne razvije domaću aplikaciju s manjom provizijom tako da više ostane vozaču i da putnik manje plati.
Danas mi je javio da je spremna nova aplikacija koja uzima vozaču proviziju od 15% umjesto 25% i tih 15% ostaje u Hrvatskoj i ne ide van zemlje.
Vjerojatno se pitate što je s preostalih 10%, 5% više će ići vozaču, a putnik će 5% manje platiti uslugu.
Drugim riječima, sprema se alternativa Uberu u Hrvatskoj koja će prijevoz učiniti jeftinijim za putnike i omogućiti da vozači više zarade. Čim krene s radom izreklamirat ću je na stranici.
Moram napomenuti, da osim što će na duge staze biti jeftinija, u početku će biti 50% jeftinija kako bi se ljude naviklo na njeno korištenje.
To se zove tržišna ekonomija i zdrava konkurencija.
Logičke nedosljednosti
Ako je razgovarao s "jednim od pionira Ubera u Hrvatskoj", što to znači? Jednim od prvih vozača Ubera kod nas? Njemu je, dakle, Pernar rekao da se neće voziti dok Uber ne razvije "domaću aplikaciju". Kako američka tvrtka Uber može razviti domaću aplikaciju?
I onda kaže: "Danas mi je javio da se sprema nova aplikacija"...Znači, to mu je rekao isti onaj "pionir Ubera"?
Domaće aplikacije već postoje
Pernar očito nije informiran da neke hrvatske taxi kompanije već imaju svoje aplikacije koje su nastale kao odgovor na Uber i jako dobro funkcioniraju. Dakle, to što on najavljuje već postoji.
Nepoznavanje ekonomije
Svaki put kad dijeli novac na "domaći" i "strani", Pernar manifestira dubinu vlastitog nepoznavanja osnova ekonomije. Ta njegova opsjednutost "izvlačenjem novca iz Hrvatske" je inače, u našem narodu, vrlo raširena pojava i ona nam šteti jer zbog nje Hrvatska ne čini ništa da privuče kapital izvana u svoju zemlju, već ga tjera.
Pernar nije dosljedan jer ako zbog stranog vlasnika bojkotira Uber, onda bi iz istog razloga trebao bojkotirati i internet jer su svi teleoperateri u Hrvatskoj strane firme. Svaki put kad koristi internet, njegov novac ide u Njemačku ili Švedsku. Pernar rado koristi i Facebook, pri čemu daje svoj obol zaradi i profitu Marka Zuckerberga koji isto nije Hrvat. Dakle, Pernar je glumac koji izigrava domoljuba na primjeru Ubera, ali se ne pridržava istog principa kod svega drugoga. Što ne kaže tom svom prijatelju da razvije "Crobook"?
Šalu na stranu, nacionalizam u ekonomiji je uvijek štetan i nema smisla dijeliti kapital po nacionalnosti. Zamislite gdje bi završila Irska da su građani Irske prije 5 godina razmišljali poput Pernara. Da su Irci takvi nacionalisti, onda ne bi dozvolili Googleu, Facebooku i još 300-tinjak američkih firmi da otvore svoja sjedišta. Umjesto da se bune protiv stranog kapitala ili da ih oderu porezom, Irci su još snizili porez na dobit i rekli - dođite, ovdje vam je jeftinije. Jesu li Irci naivni ili pametni? Pokazalo se da je to bila pametna ideja jer su Amerikanci zaposlili desetke tisuća ljudi, od kojih su mnogi došli izvana (opet stranci) i primaju dobre plaće koje troše - u Irskoj. Bez obzira što dobit (Hrvati bi rekli extra profit) odlazi u SAD, Irci opet na tome zarađuju.
Dobra je stvar kod kapitala što on omogućuje profit za sve. Dakle, ne samo investitor, odnosno vlasnik kapitala, već i cijela zajednica gdje se investira imaju korist. Uber je omogućio novo samozapošljavanje i zaradu u Hrvatskoj, a njegovi vozači-partneri plaćaju PDV i porez na dohodak hrvatskoj državi. To što Pernara smeta da aplikacija uzima dio za svoje autore, čisti je nacionalizam. A nacionalizmu u ekonomiji stvarno nema mjesta, inače nikada nećemo moći prosperirati.