Piše: Mario Nakić
Photo: Facebook
20.8.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
Photo: Facebook
20.8.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Ivan Pernar, popularni saborski zastupnik Živog zida koji svoj uspjeh, bez pretjerivanja, može zahvaliti dobrim dijelom postojanju Facebooka, danas je opet na svojoj Facebook stranici objavio status u kojem poručuje svojim hejterima da će ih blokirati.
Nema u tome puno kontroverze, sve je legitimno. Čovjek ima pravo blokirati sa svoje stranice koga želi iz bilo kojeg razloga. Čak ga razumijem jer i mene znaju naživcirati lažni profili, trolovi ili jednostavno naporni likovi s glupim komentarima. Nije preporučljivo blokirati ljude, pa čak ni hejtere, pogotovo ako ste političar i borite se za glasove poput Pernara, još je manje pametno hvaliti se time da blokirate ljude, ali on ima pravo na to. Uostalom, Pernar je još davno objavio pravila virtualnog općenja s njim.
Dakle, ne bi u tome bilo ništa sporno da se taj isti Ivan Pernar još prije 7 mjeseci nije požalio zbog toga što ga je Facebook blokirao i obrisao neki sadržaj koji je na svojoj Facebook stranici podijelio. Tada je Pernar tvrdio da Facebook to radi "jer želi kontrolirati društvo".
Kakvi su sad to dvostruki kriteriji? Facebook je privatna firma koja ima pravo na svoju poslovnu politiku, ima vlastita pravila i uvjete korištenja. Mi, kao korisnici Facebooka, imamo mogućnost da se složimo s njihovim uvjetima i poštujemo njihovu poslovnu politiku ili da ne koristimo njihovu platformu.
Znači Pernar je koristio Facebook preko kojega dopire do desetaka tisuća fanova i glasača, i onda optužuje taj isti Facebook da ga blokira jer želi "kontrolirati društvo". Ima smisla? Kad bi Facebook stvarno imao nešto protiv Pernara, njegove politike ili bilo kakvih njegovih stavova, lako bi napravio da Pernar ne može nikada više ništa objaviti na toj platformi. Da, Facebook može i ima pravo to učiniti.
Baš kao što Pernar ima pravo blokirati sa svoje Facebook stranice koga želi, tako i Facebook ima pravo obrisati ili blokirati sa svoje platforme koga želi.
Ovdje je vidljiv problem nerazumijevanja upravljanja privatnom imovinom koji je u Hrvatskoj prilično raširen. Svatko od nas ima jako dobar osjećaj za ono što je "moje" i jako smo ljuti ako nam netko pokuša negirati slobodu upravljanja "mojim". Ali kad netko drugi upravlja "svojim" onako kako se nama ne sviđa, onda se bunimo, onda dolazi ono "država d'uradi nešto", tražimo razloge u teorijama zavjera, pozivamo se na slobodu govora i slično. Isti kriteriji koji vrijede za nas, vrijede i za bilo koju drugu fizičku ili pravnu osobu, tako bi to trebalo biti u slobodnom društvu.
Kao što je Pernar optužio Facebook da ga je blokirao "zato što želi kontrolirati društvo", isto tako bi i bilo koja osoba koju je Pernar blokirao mogla reći da je to učinio zato što želi kontrolirati društvo. Ja sam, recimo, blokiran na stranici Živog zida, ali sigurno neću cviliti zbog toga, to je njihovo pravo. Problem je samo u tome što bi se oni, budući da ne razumiju razliku između privatnog i javnog, jednako ponašali i da dobiju državnu vlast. Probajte si zamisliti sve "blokade", zabrane i kazne koje bi od države pobrali svi koji im se ne sviđaju.