Piše: Mario Nakić
8.1.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Piše: Mario Nakić
8.1.2018.
Prosječna ocjena čitatelja: 4
Na portalu 100posto objavljen je članak dramatičnog naslova: "ŠTO SE TO DOGAĐA S PLANETOM? Vrijeme ekstrema: U Australiji se ceste tope od vrućine, 7000 kućanstava bez struje; Amerika zaleđena" u kojem se autorica Ružica Matić čudi što je početkom siječnja na jugoistoku Australije tako vruće, a na sjeveru Amerike tako hladno.
Zato što je u Australiji sada ljeto, a u Sjevernoj Americi zima.
U nedjelju je u Sydneyu izmjereno paklenih 47,3 Celzijeva stupnja i to je rekord...nakon 1939. godine kad je izmjereno 47,8 stupnjeva. Temperatura se ubrzo spustila i sad je ispod 35 stupnjeva. Australske vlasti, kao i svake godine otprilike u ovo vrijeme, izdale su upozorenja zbog opasnosti od požara i najstrožu zabranu paljenja vatre, a građanima se savjetuje - ne biste nikada pogodili - da budu u zatvorenim, klimatiziranim prostorima.
U isto vrijeme na sjeveroistoku SAD-a i u Kanadi snijeg! Nevjerojatno. Slapovi Niagare su se zaledili, što je također normalna pojava za ovaj dio godine, a snijeg je padao i na Floridi (to nije baš često, ali nije ni potpuno neuobičajeno). Snijeg pada na Floridi skoro svake godine!
Slapovi Niagare su se zaledili? Isto kao i svake godine već 100 godina u nizu.
Na kraju je novinarka Ružica Matić za uobičajene probleme Australaca ljeti i Kanađana zimi prozvala - Donalda Trumpa. Da, taj čovjek je novinarima diljem svijeta dežurni krivac i kad na drugom kontinentu nestane struje, i kad se neko dijete razboli, a bit će im kriv i kad shvate da je zimi dan kraći, a ljeti duži. Kako bi točno Donald Trump mogao spasiti svijet od ekstremnih temperatura, nije poznato.
Prema protagonistima klimatskih promjena, one se događaju tek zadnjih 20-ak godina. U Sydneyu je temperatura bila još viša prije 79 godina, a slapovi Niagare su se zaledili i prije 100 godina. Dakle, ove stvari kojima se novinarka čudi imaju 0% veze s klimatskim promjenama i još manje sa "spasiteljem" Donaldom Trumpom.