Piše: Mario Nakić
11.2.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
Piše: Mario Nakić
11.2.2017.
Prosječna ocjena čitatelja: 5
"Human freedom index" ili indeks ljudske slobode svake godine donosi opširno izvješće o stanju osobnih, građanskih i ekonomskih sloboda diljem svijeta te rangira zemlje prema ukupnom rezultatu. Ovo istraživanje zajednički provode američki instituti Cato i Fraser te njemački institut Friedrich Naumann "Fur die Freiheit".
U obzir uzimaju sljedeće parametre: vladavinu prava (učinkovitost pravosuđa, stanje korupcije, građansko i kazneno pravo), sigurnost (terorizam, nasilne konflikte, nestanak osoba, ubojstva, silovanja...), zaštite osobnih i građanskih sloboda (govora, religije, kretanja, udruživanja, političke slobode, autonomiju nevladinih organizacija...) te veličinu vlade i njezin utjecaj na ekonomske procese u realnom sektoru.
U njihovom izvješću za 2016. godinu zaključeno je da se globalno stanje ljudskih sloboda nije bitno promijenilo u zadnjih 8 godina, ali je gotovo svaka zemlja u odnosu na prethodnu godinu promijenila svoju situaciju, s time da je otprilike polovina zemalja poboljšala stanje ljudskih sloboda, a druga polovina se pogoršala. Ovako izgleda top 10:
1. Hong Kong
2. Švicarska
3. Novi Zeland
4. Irska
5. Danska
6. Kanada
6. Ujedinjeno Kraljevstvo
6. Australija
9. Finska
10. Nizozemska
Dok su Hong Kong i Švicarska već godinama uvjerljivo na vrhu ljestvice, Novi Zeland je nastavio napredovati popevši se s 4. na 3. mjesto. Irska i Danska su zabilježile blagi pad, a UK i Australija su se poboljšale. Nizozemska je skočila za čak 4 mjesta u godinu dana i ponovno se pridružila 10 najboljih.
Među zemljama nekadašnjeg Istočnog bloka najbolje je plasirana Češka na 18. mjestu, a slijede Litva, Poljska, Estonija, Latvija i Slovačka.
Njemačka je pala na 13. mjesto koje sad dijeli s Norveškom. Sjedinjene Američke Države nastavljaju "slobodni pad". U godinu dana pale su s 19. na 23. mjesto. Rusija je tek 115, a Saudijska Arabija 144.
Pitate se kako stoji Hrvatska? I dalje prilično loše, pogotovo s obzirom na okruženje. Hrvatska ove godine dijeli 44. mjesto s Crnom Gorom. Pozitivno je da smo se popravili u odnosu na 2015. skočivši za dva mjesta. Spašavaju nas osobne slobode s indeksom 8.49, ali ekonomske slobode (7.00) bismo svakako trebali popraviti. Slovenija je i dalje ispred nas (39.). Među ostalim zemljama bivše Jugoslavije, BiH je na 54. mjestu, Makedonija je 55, a Srbija stoji najgore - 67. i nastavlja padati.
Pri dnu ljestvice nalaze se uglavnom zemlje Afrike, Bliskog istoka i socijalistička Venezuela. Na samom dnu su Libija, Jemen, Iran i Sirija.
Kompletan poredak, objašnjenja i rezultate istraživanja za 2016. godinu možete skinuti na stranicama Cato instituta.